Dalsze losy kadry kierowniczej w zespole szkół

Dariusz Dwojewski

Dariusz Dwojewski

Data publikacji: 14 kwietnia 2017 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Jestem dyrektorem zespołu szkół, w skład którego wchodzi 6 letnia szkoła podstawowa i gimnazjum. Od 1 września 2017 r. Zespół zostanie przekształcony w ośmioletnią szkołę podstawową. Czy w związku z tym muszę pisemnie wręczyć wypowiedzenia z funkcji kadrze kierowniczej?
Odpowiedź: Nie. Kadra kierownicza zespołu szkół składającego się ze szkoły podstawowej i gimnazjum zachowuje swoje stanowiska do końca okresu, na jaki je otrzymała.

Dyrektor obejmuje kierownictwo nad szkołą podstawową wykształconą z zespołu

Z dniem 1 września 2017 r. zespół publicznych szkół, w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, staje się ośmioletnią szkołą podstawową (art. 191 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe). Z dniem 1 września 2017 r. dyrektor zespołu szkół staje się dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora zespołu szkół. To samo dotyczy wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w zespole szkół (art. 250 ust. 1 i 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe).

Kadra kierownicza zachowa stanowiska

Oznacza to, że w przypadku przekształcenia zespołu szkół w ośmioletnią szkołę podstawową, dyrektor i kadra kierownicza zespołu zachowuje swoje stanowiska do końca kadencji. Nie ma żadnych podstaw, aby dyrektor odwoływał nauczycieli ze stanowisk kierowniczych. Takie odwołania są konieczne, ale tylko w przypadku włączenia gimnazjum do innej szkoły (art. 238 ust. 4, art. 241 ust. 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe).

W przypadku przekształcenia zespołu szkół w ośmioletnią szkołę podstawową kadra kierownicza zespołu zachowuje swoje stanowiska.
Dariusz Dwojewski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel