Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu wymaga nie tylko dużej wiedzy, lecz także śledzenia aktualnych zmian w przepisach prawnych. W ostatnich latach w tej kwestii bardzo dużo się zmienia, a w placówkach przybywa dzieci z orzeczeniami i opiniami. W tym miejscy znajdziesz informacje dla przedszkoli publicznych i niepublicznych, jak postępować w sytuacji, gdy do przedszkola dostarczone zostanie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, jak zorganizować rewalidację dla dziecka, a także wiele innych. Dodatkowo umieściliśmy tu również porady dotyczące wczesnego wspomagania rozwoju.

Czas trwania zajęć specjalistycznych w przedszkolu

Pytanie: Ile powinny trwać zajęcia specjalistyczne np. logopedyczne czy socjoterapeutyczne w przedszkolu? Spotkałam się z różnymi interpretacjami.

Wniosek o nauczanie indywidualne - przedszkola

Pytanie: Kto powinien skierować do organu prowadzącego wniosek o nauczanie indywidualne dziecka 5-letniego, uczęszczającego do przedszkola, w przypadku nie realizowania obowiązku z przyczyn zdrowotnych? Czy to kompetencje dyrektora przedszkola czy szkoły, w obwodzie której dziecko realizuje obowiązek?

zajęcia specjalistyczne a kwalifikacje nauczyciela

Archiwalny Jakie kwalifikacje do prowadzenia zajęć specjalistycznych w przedszkolu

Jedną z form udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu są zajęcia specjalistyczne prowadzone przez specjalistów posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju zajęć. Podpowiadamy, na jakiej podstawie można dokonać oceny, czy dany specjalista posiada kompetencje do prowadzenia konkretnych zajęć.

Archiwalny Czy możliwe jest uczęszczanie do oddziału dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym

Pytanie: Czy dziecko z niepełnosprawnością sprzężoną - niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim i niepełnosprawność ruchowa - może być w jednej grupie przedszkolnej razem z dziećmi z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną? Jest to grupa 3-, 4-latków w niepublicznym przedszkolu specjalnym. Przedszkole działa na zasadach przedszkola publicznego.

Archiwalny Decyzja w sprawie spełniania obowiązku szkolnego i przedszkolnego poza szkołą na podstawie opinii poradni

Pytanie: Czy do podjęcia decyzji o spełnianiu obowiązku szkolnego/przedszkolnego poza szkołą/przedszkolem konieczna jest opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej?

Archiwalny Nauczyciel wspomagający dla dziecka z zespołem Aspergera

Pytanie: Czy dziecko z zespołem Aspergera w przedszkolu publicznym i niepublicznym musi mieć nauczyciela wspomagającego?

Archiwalny Kształcenie specjalne w przedszkolu niepublicznym – jakie przepisy obowiązują

Pytanie: Jakie obecnie przepisy regulują kształcenie specjalne w przedszkolu niepublicznym? Jakie są zadania i obowiązki przedszkola w tym zakresie?

Archiwalny Powoływanie zespołów do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Pytanie: W przedszkolu niepublicznym jeden z wychowanków otrzymał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, przyjęte zostało również dziecko z opinią o wczesnym wspomaganiu. Czy wystarczy w tym przypadku powołanie jednego zespołu do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, który opracuje IPET i PDW oraz zorganizuje odpowiednie do ich potrzeb wspomaganie i terapie? Jaka dokumentacja obowiązuje przy wczesnym wspomaganiu?

Archiwalny Jak zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Jak należy zorganizować wsparcie dla dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym (dziecko z autyzmem) i dla dziecka z opinią o wczesnym wspomaganiu? Jaką dokumentację dyrektor mam obowiązek przygotować i prowadzić? Jak rozliczać dotację przyznaną na takie dzieci?

Archiwalny Organizacja zajęć indywidualnych zależy od orzeczenia wydanego przez poradnię

Pytanie: Dziecko realizuje roczne przygotowanie przedszkolne w ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczym. Od lutego nie uczęszcza na zajęcia, miało zabieg ortopedyczny - jeszcze co najmniej przez 30 dni nie będzie mogło uczęszczać do placówki. Czy placówka powinna zorganizować mu na czas nieobecności zajęcia indywidualne w domu?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty