W nowej ustawie - Prawo oświatowe, jak i - od 26 stycznia 2017 r. - wcześniej obowiązującej ustawie o systemie oświaty nie ma już przepisu umożliwiającego przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora. Czy to oznacza, że ustawodawca definitywnie wykluczył możliwość przedłużenia kadencji dyrektora? Nie, gdyż od tak ukształtowanych reguł przewidziano kilka wyjątków, które będą stosowane w okresie przejściowym, tj. do 31 sierpnia 2019 r.
Otóż w przypadkach uzasadnionych względami organizacyjnymi organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły podstawowej na okres nie dłuższy niż do dnia 31 sierpnia 2019 r. Takie przedłużenie może nastąpić w szkole podstawowej z klasami dotychczasowego gimnazjum, funkcjonującej po włączeniu gimnazjum, jak i wykształconej z zespołu szkół (art. 238 ust. 3, art. 250 ust. 3 Przepisów wprowadzających ustawę - Prawo oświatowe).
Co istotne, przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły podstawowej, inaczej niż przed 26 stycznia 2017 r. może nastąpić tylko w przypadkach uzasadnionych względami organizacyjnymi. Wprawdzie ustawodawca używa tu pojęcia nieostrego, co daje pewien luz interpretacyjny, niemniej jednak oczywiste jest, że przedłużanie kadencji dyrektora powinno mieć miejsce wyjątkowo.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń