Będą miejsca pracy dla nauczycieli i 165 mln złotych na doskonalenie zawodowe

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 15 października 2012 r.
Poleć znajomemu

Minister Szumilas widzi miejsca pracy dla nauczycieli, którzy stracili pracę w ostatnich latach. Resort edukacji chce przeznaczyć 165 milionów złotych na system doskonalenia zawodowego, który pomoże nauczycielom dostosować swoje kwalifikacje do aktualnych potrzeb na rynku usług edukacyjnych.

MEN - liczba uczniów spadła, lecz liczba nauczycieli nie maleje

W połowie listopada MEN otrzyma dane z SIO m.in. o tym, ilu nauczycieli straciło pracę wraz z zakończeniem minionego roku szkolnego. Minister Szumilas, w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej, powiedziała jednak, że mimo niżu demograficznego globalnie liczba zatrudnionych nauczycieli nie spada.  Nauczyciele, którzy stracili pracę znajdują zatrudnienie:

  • przy projektach unijnych,
  • w oddziałach przedszkolnych, przedszkolach i żłobkach, których powstaje i będzie powstawać coraz więcej;
  • na kursach kwalifikacyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych.
Apel do samorządów - pomoc nauczycielom w dostosowaniu się do bieżących potrzeb

Głównym czynnikiem wpływającym na konieczność zwalniania nauczycieli jest demografia. Ważną rolę odgrywają samorządy, które powinny dokonywać bardzo dokładnych analiz demograficznych. Na podstawie danych o liczbie urodzonych dzieci na terenie danej JST, trzeba przewidzieć, co będzie za 5 - 10 lat i tak rozdysponować środki na doskonalenie zawodowe nauczycieli, by wykorzystać posiadany potencjał i sprawdzić, gdzie nauczyciele będą potrzebni.

Źródło informacji:

  • Konferencja prasowa Minister Edukacji Krystyny Szumilas i Ministra Pracy Władysława Kosiniaka - Kamysza z 15 października 2012 r.
Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel