Co dalej z edukacją uczniów z Ukrainy

Data publikacji: 26 maja 2022 r.
Poleć znajomemu
Co dalej z edukacją uczniów z Ukrainy

Wielu uczniów obywatelstwa ukraińskiego będzie uczęszczało do polskich szkół także w przyszłym roku szkolnym. Czy w związku z tym przewidziane zostaną dla nich nowe rozwiązania prawne? Nie do końca, ale pewne nowości zostały już zaprezentowane w projekcie nowelizacji ustawy dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy.

Rozwiązania dla uczniów z Ukrainy również w przyszłym roku szkolnym

Podczas konferencji, która miała miejsce 24 maja 2022 r., Minister zapowiedział utrzymanie dotychczasowych rozwiązań w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy także w kolejnym roku szkolnym. Chodzi tu zwłaszcza o:

Jeszcze więcej godzin ponadwymiarowych

Przedłużenie możliwości stosowania tych rozwiązań przewidziano już w projekcie nowelizacji ustawy. Co więcej, możliwe będzie także przydzielanie godzin ponadwymiarowych powyżej limitu ½ wymiaru zajęć nauczycielowi języka polskiego - także w szkole, w której nie utworzono dodatkowego oddziału przygotowawczego. Taki przydział będzie możliwy do 31 sierpnia 2023 r. Wymagana będzie zgoda nauczyciela.

Powierzenie stanowiska dyrektora bez konkursu znów będzie możliwe

To jednak nie wszystko. Zaskakująco zabrzmiała wypowiedź Ministra podczas konferencji, który obiecał wprowadzenie  możliwości czasowej obsady stanowiska dyrektora bez konieczności przeprowadzania konkursu. Możliwe ma być także przedłużenie powierzenia stanowisk dotychczasowym dyrektorom po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.

3 narzędzia dla organu prowadzącego

Rozwiązania te zostały już wskazane w projekcie. Otóż w razie konieczności obsadzenia stanowiska dyrektora przed 2 września 2022 r. organ prowadzący będzie:

  • przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektora po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny oraz po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły (o ile istnieje), na okres nie dłuższy niż do dnia 31 sierpnia 2023 r. ale nie krócej niż na jeden rok szkolny,
  • powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora wicedyrektorowi, a w szkole, w której nie ma wicedyrektora – nauczycielowi, po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny oraz po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły (nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2023 r.),
  • przedłużyć powierzenie pełnienia obowiązków - po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny oraz po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły lub placówki, jednak nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2023 r.
Łączny okres powierzenia p.o. będzie mógł przekraczać 10 miesięcy.

W przypadku nowo zakładanych organ prowadzący będzie mógł powierzyć stanowisko dyrektora oświaty ustalonemu przez siebie kandydatowi, po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, na okres:

  • nie dłuższy niż do dnia 31 sierpnia 2023 r.,
  • nie krótszy niż jeden rok szkolny.

Co istotne, do 1 września 2022 r. nie będzie się powierzać funkcji ani p.o. dyrektora w trybie art. 63 ust. 13 i 22 Prawa oświatowego.

Źródło:
  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
  • Strona internetowa MEiN (www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka)

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql