Planowane podwyżki dla nauczycieli od maja 2018 r.

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 29 września 2017 r.
Poleć znajomemu
Planowane podwyżki dla nauczycieli od maja 2018 r.

Projekt ustawy budżetowej zakłada wzrost kwoty bazowej dla nauczycieli, a w konsekwencji wzrost wynagrodzeń pracowników pedagogicznych placówek oświatowych. Od 1 maja 2018 r. kwota bazowa ma wynosić 2.890,57 zł. Niezmieniona jednak zostanie wysokość odpisu na ZFŚS oraz świadczenia urlopowego nauczycieli.

5% podwyżki płacy minimalnej

Podstawą ustalenia średnich wynagrodzeń nauczycieli jest kwota bazowa, określana co roku w ustawie budżetowej. W projekcie budżetu na 2018 r. przewidziany jest wzrost tej kwoty do 2.890,57 co przełoży się na wynagrodzenie w szkołach.  Nauczyciele, w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego i poziomu wykształcenia mogą spodziewać się ok 100-150 zł wyższej pensji. Faktyczny wzrost wynagrodzenia będzie wynikał z nowelizacji rozporządzenia płacowego nauczycieli, którą Minister Edukacji Narodowej będzie obowiązana przygotować w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej w Dzienniku Ustaw.

Podwyżki dla nauczycieli mają wejść w życie najpóźniej 31 maja 2018 r. z wyrównaniem od 1 maja 2018 r.

Świadczenie urlopowe i odpis na ZFŚS bez zmian

Warto zwrócić uwagę, że kwota bazowa stanowi także podstawę ustalenia wysokości odpisu na ZFŚS nauczycieli, jednakże planowany wzrost tej kwoty nie wpłynie na wysokość odpisu. Projekt ustawy okołobudżetowej zakłada bowiem zamrożenie wysokości odpisu na ZFŚS nauczycieli  tj. odpis ten ma być ustalany na podstawie kwoty bazowej obowiązującej w dniu 1 stycznia 2012 r., tj. 2.618,10 zł. Wysokość świadczenia urlopowego nauczycieli także pozostanie niezmieniona, ponieważ ustawa okołobudżetowa przewiduje, że wysokość odpisu na ZFŚS ponownie będzie ustalona na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w II półroczu 2012 r. tj. wyniesie 1.185,66 zł.

Źródło:

  • Projekt ustawy budżetowej na rok 2018
  • Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2018 r. (tzw. ustawa okołobudżetowa).
Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel