Zakaz korzystania z telefonów w szkołach od września 2026 (aktualizacja)

Data publikacji: 15 maja 2026 r.
Poleć znajomemu
Zakaz korzystania z telefonów w szkołach od września 2026 (aktualizacja)

Obecnie odpowiedzialność w zakresie ustalania zasad korzystania z telefonów komórkowych na terenie szkoły jest scedowana na szkoły. To się zmieni od 1 września 2026 r. – szkoły będą zobowiązane do stosowania nowych przepisów dotyczących zakazu używania telefonów przez uczniów. Projekt zmian w ustawie Prawo oświatowe wprowadza jednolite zasady oraz nakłada na dyrektorów obowiązek dostosowania statutów. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i do kiedy szkoła będzie musiała zaktualizować swój statut.

Po przeanalizowaniu uwag i opinii Minister Edukacji Barbara Nowacka skierowała do Stałego Komitetu Rady Ministrów nową wersję projektu ustawy dotyczącego telefonów komórkowych w szkołach. Zmieniło się w nim kilka istotnych spraw w porównaniu do projektu z 24 marca br. – które zaktualizowaliśmy w poniższym artykule.

KORZYSTANIE Z TELEFONÓW W SZKOŁACH

 

Obecne przepisy

Projektowane przepisy

(aktualizacja na 13 maja 2026)

Szkoły publiczne

Warunki wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły publicznej są regulowane w statucie szkoły, a ich przestrzeganie jest obowiązkiem ucznia: art. 99 pkt 4 ustawy Prawo oświatowe.

Nowe art. 98a-98d w ustawie Prawo oświatowe – które wprowadzą:

a) zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły i podczas zajęć organizowanych poza terenem szkoły. Zakazu tego nie stosuje się podczas wycieczek szkolnych – tu szkoły określą warunki korzystania przez uczniów z telefonów. Statut szkoły będzie mógł określić dodatkowo przypadki, w których korzystanie przez uczniów z telefonów podczas wycieczek będzie zakazane;

b) wyjątki od zakazu stosowane, gdy:

– nauczyciel wyrazi zgodę na korzystanie z telefonu, jeżeli jest niezbędne do realizacji programu nauczania do danych zajęć, sprawdzenia wiedzy uczniów lub zapewnienia kontaktu ucznia z rodzicami w sytuacji nagłej,

– dyrektor wyrazi zgodę, jeśli uczeń wymaga korzystania z urządzeń ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inne szczególne potrzeby wymagające korzystania z odpowiedniego sprzętu specjalistycznego lub aplikacji mobilnej służącej do monitorowania stanu zdrowia;

– wystąpi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przebywających na terenie szkoły;

c) negatywne konsekwencje za naruszenie powyższych warunków lub zakazów. Szkoła będzie stosowała: działania wychowawcze służące kształtowaniu postaw i właściwego zachowania uczniów lub kary. Możliwe będzie obniżenie oceny zachowania;

d) procedurę organizowania miejsca przechowywania telefonów komórkowych.

Szkoły niepubliczne

Art. 172 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe stanowiący o wymaganej zawartości statutów szkół niepublicznych nie zawiera punktu dotyczącego wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, co pozwala tym szkołom regulować to zagadnienie swobodnie

W art. 172 ustawy zostanie dodany przepis zobowiązujący do określenia w statucie warunków oraz zakazu wnoszenia telefonów przez uczniów oraz zasad lub zakazu ich używania na terenie szkoły. Statuty szkół niepublicznych będą musiały uwzględniać te same wyjątki, które obowiązują w szkołach publicznych.

Różne zasady dla szkół ponadpodstawowych i dla dorosłych

W przypadku szkół ponadpodstawowych, szkół dla dorosłych oraz części szkół artystycznych ustawodawca przewiduje bardziej elastyczne rozwiązanie. Statut szkoły będzie musiał określać:

  • warunki korzystania z telefonów lub wprowadzać ich zakaz,
  • zasady wnoszenia urządzeń na teren szkoły.
W tych typach szkół możliwe będzie zarówno wprowadzenie całkowitego zakazu, jak i częściowych ograniczeń – decyzja pozostanie w gestii danej placówki.

3 wyjątki od zakazu korzystania z telefonów

Nowe przepisy przewidują konkretne sytuacje, w których uczeń będzie mógł skorzystać z telefonu mimo obowiązującego zakazu. Wyjątki obejmują:

1)  zgodę nauczyciela udzieloną ze względów dydaktycznych lub wychowawczych,

2)  pisemną zgodę dyrektora – np. w przypadku choroby, niepełnosprawności lub szczególnych potrzeb ucznia,

3)  sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia na terenie szkoły.

Zakaz obejmie uczniów. Nie obejmie natomiast nauczycieli i innych pracowników szkół.
Sposób praktycznego egzekwowania zakazu nie jest materią ustawową i jest pozostawiony do autonomicznej decyzji danej szkoły. Dodatkowo naruszenie zasad może wpłynąć na ocenę zachowania.

Statut szkoły do zmiany – aktualizacja do 31 października 2026

Nowe przepisy porządkują dotychczasowe regulacje i przenoszą kluczowe kwestie na poziom ustawowy. W związku z wprowadzeniem nowych regulacji uchylony zostanie art. 99 pkt 4 ustawy – Prawo oświatowe. Dotychczas przepis ten przewidywał, że zasady korzystania z telefonów określa statut szkoły.

Przepisy mają wejść w życie 1 września 2026 r. Natomiast dostosowanie statutów szkól do nowych wymogów musi nastąpić do 31 października 2026 r.
Źródło:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe (projekt z 13 maja 2026 r.).
Opracowanie: Monika Fidler

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Educado Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql