
Obecnie odpowiedzialność w zakresie ustalania zasad korzystania z telefonów komórkowych na terenie szkoły jest scedowana na szkoły. To się zmieni od 1 września 2026 r. – szkoły będą zobowiązane do stosowania nowych przepisów dotyczących zakazu używania telefonów przez uczniów. Projekt zmian w ustawie Prawo oświatowe wprowadza jednolite zasady oraz nakłada na dyrektorów obowiązek dostosowania statutów. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i do kiedy szkoła będzie musiała zaktualizować swój statut.
|
KORZYSTANIE Z TELEFONÓW W SZKOŁACH |
||
|
|
Obecne przepisy |
Projektowane przepisy (aktualizacja na 13 maja 2026) |
|
Szkoły publiczne |
Warunki wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły publicznej są regulowane w statucie szkoły, a ich przestrzeganie jest obowiązkiem ucznia: art. 99 pkt 4 ustawy Prawo oświatowe. |
Nowe art. 98a-98d w ustawie Prawo oświatowe – które wprowadzą: a) zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły i podczas zajęć organizowanych poza terenem szkoły. Zakazu tego nie stosuje się podczas wycieczek szkolnych – tu szkoły określą warunki korzystania przez uczniów z telefonów. Statut szkoły będzie mógł określić dodatkowo przypadki, w których korzystanie przez uczniów z telefonów podczas wycieczek będzie zakazane; b) wyjątki od zakazu stosowane, gdy: – nauczyciel wyrazi zgodę na korzystanie z telefonu, jeżeli jest niezbędne do realizacji programu nauczania do danych zajęć, sprawdzenia wiedzy uczniów lub zapewnienia kontaktu ucznia z rodzicami w sytuacji nagłej, – dyrektor wyrazi zgodę, jeśli uczeń wymaga korzystania z urządzeń ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inne szczególne potrzeby wymagające korzystania z odpowiedniego sprzętu specjalistycznego lub aplikacji mobilnej służącej do monitorowania stanu zdrowia; – wystąpi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przebywających na terenie szkoły; c) negatywne konsekwencje za naruszenie powyższych warunków lub zakazów. Szkoła będzie stosowała: działania wychowawcze służące kształtowaniu postaw i właściwego zachowania uczniów lub kary. Możliwe będzie obniżenie oceny zachowania; d) procedurę organizowania miejsca przechowywania telefonów komórkowych. |
|
Szkoły niepubliczne |
Art. 172 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe stanowiący o wymaganej zawartości statutów szkół niepublicznych nie zawiera punktu dotyczącego wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, co pozwala tym szkołom regulować to zagadnienie swobodnie |
W art. 172 ustawy zostanie dodany przepis zobowiązujący do określenia w statucie warunków oraz zakazu wnoszenia telefonów przez uczniów oraz zasad lub zakazu ich używania na terenie szkoły. Statuty szkół niepublicznych będą musiały uwzględniać te same wyjątki, które obowiązują w szkołach publicznych. |
W przypadku szkół ponadpodstawowych, szkół dla dorosłych oraz części szkół artystycznych ustawodawca przewiduje bardziej elastyczne rozwiązanie. Statut szkoły będzie musiał określać:
Nowe przepisy przewidują konkretne sytuacje, w których uczeń będzie mógł skorzystać z telefonu mimo obowiązującego zakazu. Wyjątki obejmują:
1) zgodę nauczyciela udzieloną ze względów dydaktycznych lub wychowawczych,
2) pisemną zgodę dyrektora – np. w przypadku choroby, niepełnosprawności lub szczególnych potrzeb ucznia,
3) sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia na terenie szkoły.
Nowe przepisy porządkują dotychczasowe regulacje i przenoszą kluczowe kwestie na poziom ustawowy. W związku z wprowadzeniem nowych regulacji uchylony zostanie art. 99 pkt 4 ustawy – Prawo oświatowe. Dotychczas przepis ten przewidywał, że zasady korzystania z telefonów określa statut szkoły.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń