Sanatoria – czy mogą być objęte funduszem socjalnym

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 23 kwietnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Sanatoria – czy mogą być objęte funduszem socjalnym

Sanatoria zostały wymienione w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych jako zakładowe obiekty socjalne. Czy to oznacza, że pobyt w sanatorium może być sfinansowany z ZFSS? Niekoniecznie.

Definicje ustawowe

W wielu aktach prawnych zamieszczony jest przepis zawierający definicję wybranych pojęć użytych w danym akcie. Zgodnie z  § 146 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" w ustawie lub innym akcie normatywnym formułuje się definicję danego określenia, jeżeli:

  • dane określenie jest wieloznaczne;
  • dane określenie jest nieostre, a jest pożądane ograniczenie jego nieostrości;
  • znaczenie danego określenia nie jest powszechnie zrozumiałe;
  • ze względu na dziedzinę regulowanych spraw istnieje potrzeba ustalenia nowego znaczenia danego określenia.

Taki słownik pojęć znajduje się także w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Słownika tego używamy, by prawidłowo zrozumieć treść pozostałych przepisów znajdujących się w danym akcie prawnym.

Czy sanatorium mieści się w zakresie działalności socjalnej

W przypadku działalności socjalnej na rzecz pracowników, art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS wskazuje, że "Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu (...), oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie".  Aby prawidłowo ustalić, jakie są rodzaje dopuszczalnej działalności socjalnej  musimy skorzystać z art. 2 pkt 1, który definiuje to pojęcie. Nie odnosimy się do art. 2 pkt 5 i definicji "zakładowych obiektów socjalnych", ponieważ pojęcie to nie zostało użyte w kontekście tworzenia regulaminu, który stanowi podstawę przyznawania świadczeń z ZFŚS.

W ustawie o ZFŚS pojęcie "zakładowych obiektów socjalnych", poza art. 2, użyte jest w art. 7 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym środki funduszu zwiększa się o m.in. przychody z tytułu sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nie przeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych". A zatem nie odnosi się do rodzaju świadczeń oferowanych pracownikom w ramach działalności socjalnej.

Warto też zwrócić uwagę na art. 1 ustawy o ZFŚS, zgodnie z którym „Ustawa określa zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zwanego dalej "Funduszem", i zasady gospodarowania środkami tego Funduszu, przeznaczonego na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.”

Wszystko zależy od regulaminu

Oczywiście ostatecznie o tym, czy dany rodzaj świadczenia zostanie przyznany ze środków ZFŚS decyduje regulamin ZFŚS obowiązujący w danej placówce. Sam pobyt w sanatorium – jako forma lecznicza – nie jest objęty definicją działalności socjalnej. Jednakże regulamin ZFŚS może przewidywać dofinansowanie do wypoczynku, którego definicją w regulaminie można objąć także wypoczynek połączony z leczeniem uzdrowiskowym. Decydująca jest tu zatem treść regulaminu ZFŚS.

Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql