Asystent techniczny na egzaminie zawodowym – w ramach czasu pracy czy na podstawie odrębnej umowy

Asystent techniczny na egzaminie zawodowym – w ramach czasu pracy czy na podstawie odrębnej umowy

Nauczyciel może być członkiem zespołu nadzorującego na egzaminie zewnętrznym. Oprócz tego może też objąć funkcję asystenta technicznego na egzaminie zawodowym. Na jakiej podstawie? Czy może być do tego zmuszony przez dyrektora szkoły?

Asystent techniczny na egzaminie zawodowym

W przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego oraz egzaminów eksternistycznych, w zakresie ustalonym w przepisach prawa, biorą udział egzaminatorzy i nauczyciele, a w przypadku egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie - także asystenci techniczni, pracodawcy lub upoważnieni przez nich pracownicy oraz podmioty prowadzące kwalifikacyjne kursy zawodowe lub upoważnieni przez nich pracownicy. W przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego mogą również brać udział nauczyciele akademiccy (art. 9c ust. 9 ustawy o systemie oświaty).

Udział w egzaminie a czas pracy nauczyciela

W ramach 40-godzinnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

  • zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
  • inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;
  • zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

(art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela).

W ramach innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, nauczyciel jest obowiązany uczestniczyć w przeprowadzaniu odpowiednio:
  • egzaminu ósmoklasisty,
  • egzaminu zawodowego,
  • egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i egzaminu maturalnego - z wyjątkiem części ustnej (art. 42 ust. 2b pkt 2 Karty Nauczyciela).

Oznacza to, że nauczyciele przeprowadzający egzaminy zawodowe wykonują te czynności w ramach swojego czasu pracy.

Nauczyciele nie mogą odmówić udziału w egzaminach przeprowadzanych w szkole, jeśli dyrektor szkoły powoła ich do zespołu egzaminacyjnego.

Nie dotyczy to jednak asystentów technicznych oraz egzaminatorów. Nauczyciele będący egzaminatorami albo asystentami technicznymi biorą udział w przeprowadzaniu części praktycznej egzaminu zawodowego, której rezultatem końcowym wykonania zadania lub zadań egzaminacyjnych jest wyrób lub usługa. Z nauczycielami takimi dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej zawiera umowy. Na tej podstawie są oni zwolnieni od pracy w szkole, placówce lub centrum, w której są zatrudnieni, na czas niezbędny do przeprowadzenia tego egzaminu, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 9c ust. 13 ustawy o systemie oświaty).

Dyrektor nie może zmusić nauczyciela do bycia asystentem technicznym

Wprawdzie asystentem technicznym może być nauczyciel. Niemniej jednak podstawą wykonywania przez daną osobę obowiązków asystenta technicznego jest umowa zawarta pomiędzy asystentem a dyrektorem OKE (art. 9c ust. 10a ustawy o systemie oświaty). W związku z tym wskazanie przez dyrektora szkoły asystenta technicznego nie ma charakteru polecenia służbowego. Nauczyciel, który jest asystentem technicznym nie wykonuje tej funkcji w ramach stosunku pracy, a zatem może odmówić wykonywania tych czynności.

Czynności asystenta technicznego na egzaminie zawodowym powierzane są na podstawie odrębnej umowy i nauczyciel nie ma obowiązku jej przyjąć.
Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>
Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql