Dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru chorobowego

Barbara Jarosz
Data publikacji: 31 marca 2021 r.
Poleć znajomemu
Dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru chorobowego

Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy oblicza się na podstawie składników wynagrodzenia z 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Do podstawy wymiaru tych świadczeń zalicza się także dodatek funkcyjny – ale nie w każdym przypadku. Sprawdź, ile powinien wynosić dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru chorobowego.

Podstawa wymiaru chorobowego – ogólne rozwiązania

Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należnego pracownikowi ustala się w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ustawy zasiłkowej).

Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy zasiłkowej wynagrodzenie to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, jak również ubezpieczenie chorobowe, finansowane ze środków pracownika.

Składników wynagrodzenia, przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Dodatek funkcyjny w podstawie wymiaru chorobowego – 2 przypadki kiedy go nie uwzględniamy

W podstawie wymiaru świadczenia chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia:

  • do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej,
  • które przysługują tylko do określonego terminu, nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, należnego za okres po tym terminie. Zasadę tę stosuje się również odpowiednio do składników wynagrodzenia, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu art. 41 ust. 2 i 3 ustawy zasiłkowej.

Oznacza to, że generalnie dodatek funkcyjny np. za wychowawstwo powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru chorobowego, chyba że:

  • zgodnie z regulaminem wynagradzania jest on wypłacany także w czasie nieobecności w pracy z powodu choroby,
  • lub nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny pełnił swoją funkcję w miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy ale nie w miesiącu powstania tej niezdolności.

W razie braku regulacji dotyczącej wypłaty dodatku funkcyjnego w czasie choroby należy więc przyjąć, że dodatek ten powinien wchodzić do podstawy wymiaru chorobowego.

Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>
Barbara Jarosz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql