Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego – nie dla każdego

Leszek Skupski
Data publikacji: 25 kwietnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego – nie dla każdego

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczą także wysokości zasiłku macierzyńskiego. Na mocy rozwiązań przejściowych pracownicy szkoły mogą ubiegać się wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. Nie każdy może jednak skorzystać z tego uprawnienia.

Zasiłek macierzyński w nowej wysokości

Przypomnijmy, że od 26 kwietnia 2023 r. zwiększa się wymiar urlopu rodzicielskiego i zmieniają zasady jego udzielania. Zmodyfikowane zostaną zasady dotyczące wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Nowe przepisy określają m.in. nową wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego (70% podstawy wymiaru). Z kolei w sytuacji, gdy w ciągu 21 dni od dnia porodu pracownica złoży stosowny wniosek, wówczas podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5%. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Kto może żądać wyrównania zasiłku macierzyńskiego

Na mocy rozwiązań przejściowych możliwe jest przy tym ustalenie nowej wysokości zasiłku macierzyńskiego w przypadku osób, które w momencie wejścia w życie nowelizacji pobierają zasiłek macierzyński za okres urlopu:

  • macierzyńskiego,
  • na warunkach urlopu macierzyńskiego
  • rodzicielskiego

lub które jeszcze nie rozpoczęły jeszcze pobierania zasiłku, lecz złożyły wniosek o jego wypłatę.

Te osoby otrzymają zasiłek w nowej wysokości:
  • za okres od 26 kwietnia 2023 r. do końca pobierania tego zasiłku,
  • pod warunkiem złożenia wniosku płatnikowi zasiłku (najczęściej szkole) w ciągu 21 dni od dnia wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy (czyli do 17 maja 2023 r.).

Nie można przeliczyć zasiłku macierzyńskiego po zakończeniu jego pobierania

Nie każdy pracownik szkoły będzie mógł jednak skorzystać z wyrównania zasiłku macierzyńskiego. Możliwości takiej nie będą miały osoby, które:

  • korzystały z zasiłku w okresie pomiędzy 2 sierpnia 2022 r. a 25 kwietnia 2023 r.,
  • do 25 kwietnia 2023 r. włącznie zakończyły pobieranie tego zasiłku.

Osoby te mogą natomiast nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres wydłużonej o 9 tygodni części urlopu rodzicielskiego, za okres której przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru.

W sytuacji, gdy z urlopu rodzicielskiego korzystał wyłącznie jeden z rodziców, z części tej może skorzystać wyłącznie drugi rodzic dziecka.
  • Ustawa z 9 marca 2023 o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641) - art. 34, art. 41
Leszek Skupski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql