Prowadzenie monitoringu w szkole jest dopuszczalne po spełnieniu wymogów z art. 108a Prawa oświatowego. Jego wprowadzenie jest możliwe po uzgodnieniu m.in. z organem prowadzącym. Ale dopiero spełnienie wszystkich wymagań spowoduje, że monitoring będzie prowadzony zgodnie z prawem.
Zdaniem resortu edukacji: nowy monitoring wizyjny w szkołach może działać tylko po spełnieniu wszystkich warunków wprowadzonych do ustawy Prawo oświatowe. To odpowiedź na pytanie, czy do czasu dostosowania się szkół do tych wymagań monitoring w szkole należy wyłączyć.
Jeżeli szkoła nie ma powołanego Administratora Bezpieczeństwa Informacji (ABI), to zbiór danych związany z przetwarzanie danych z monitoringu należy zarejestrować w GIODO. Inaczej będzie w przypadku, gdy ABI został powołany. Sprawdź szczegóły!
W jakich przypadkach szkoły mogą stosować monitoring wizyjny, jakie obowiązki muszą spełnić, jakie prawa przysługują osobom objętym tego typu nadzorem – odpowiedzi na te pytania przygotował Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Informacje na temat spraw związanych z monitoringiem zostały przygotowane specjalnie dla placówek oświatowych. Przedstawiamy główne wytyczne GIODO!
Jeśli w przedszkolu jest stosowany monitoring dyrektor musi o tym poinformować wszystkich pracowników oraz osoby wchodzące do budynku. W tym celu najlepiej wywiesić stosowną kartkę na głównych drzwiach.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone