Stosunek pracy pracownicy w ciąży podlega szczególnej ochronie. W szczególności nie można wypowiedzieć ani rozwiązać jej stosunku pracy. Jeżeli to pracownica w ciąży złoży wypowiedzenie lub rozwiąże stosunek pracy za porozumieniem stron, może wycofać się z tej decyzji i zachować pracę. Sprawdź, jak w praktyce działa ochrona przed utratą pracy pracownicy szkoły w ciąży.
Niewykonanie polecenia służbowego przez pracownika niepedagogicznego jest poważnym naruszeniem obowiązków pracowniczych. Sprawdzamy, jakie konsekwencje należy wyciągnąć względem tego pracownika.
W zależności od czasu trwania zatrudnienia różny może być okres wypowiedzenia umowy o pracę. Sprawdź, czy o długości okresu wypowiedzenia decyduje staż pracy w dniu wręczenia wypowiedzenia czy dniu zakończenia umowy i skorzystaj z kalkulatora okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
Sprawdź, jak zgodnie z prawem rozwiązać i modyfikować stosunki pracy pracowników zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy oraz ustawy o pracownikach samorządowych. Dowiedz się, jak prawidłowo ustalić obowiązujący pracownika okres wypowiedzenia oraz zakończenie jego biegu. Poznaj dwa sposoby zmiany warunków pracy.
Pytanie: Jak w porozumieniu stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę poprawnie zapisać termin ustania zatrudnienia tak, by dzień 30 marca 2020 r. był ostatnim dniem świadczenia pracy? Czy należy wpisać, że umowa ulega rozwiązaniu „w dniu” czy „z dniem” 30 marca 2020 r.?
Nie zawsze popełnienie czynu zabronionego przez pracownika samorządowego będzie skutkowało zakończeniem stosunku pracy. Sprawdź, jakie działania może podjąć pracodawca wobec pracownika administracji i obsługi, przeciwko któremu toczy się postępowanie karne.
Zdarza się, że pracownik (nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny) często choruje ale nie aż tak długo, by można było rozwiązać umowę o pracę z tego powodu. Konieczność organizowania zastępstw, która może powodować ryzyko niezrealizowania podstawy programowej, zapewnienia bezpieczeństwa uczniom czy niewykonania części obowiązków na danym stanowisku, bardzo utrudnia organizację pracy placówki. Sprawdź czy częste nieobecności w pracy z powodu choroby mogą być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę.
Pytanie: Czy jeśli pracownik niepedagogiczny złożył wypowiedzenie z miesięcznym okresem wypowiedzenia 1- go dnia miesiąca ( np. 1 kwietnia) to okres wypowiedzenia kończy się ostatniego dnia tego samego miesiąca czy już kolejnego tj. 30 kwietnia czy 31 maja?
Pytanie: Główna księgowa była zatrudniona przez wiele lat na czas nieokreślony lecz rozwiązała swój stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę. Została ponownie zatrudniona na czas określony. Jaki okres wypowiedzenia wpisać w informacji o warunkach zatrudnienia?
Pytanie: Jak policzyć kiedy upłyną 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego, które pracownik zaczął pobierać 18 lipca? Kiedy można rozwiązać umowę o pracę?
Zajmie ci to jedynie 2 minuty