przerwa w pracy

Jakie przerwy w pracy należą się pracownikom w szkole

Archiwalny Wszystko o przerwach w pracy w szkole

Pracownikowi w przedszkolu, szkole i innej placówce oświatowej mogą przysługiwać aż trzy rodzaje przerw w pracy w tracie dnia. Nie każda z nich ma jednak powszechny charakter. Sprawdź, w których przypadkach pracownik oświaty może skorzystać z przerwy w pracy. Dowiedz się, jaki jest jej wymiar czasowy i co wiąże się z jej udzieleniem. Eksperci wyjaśniają zasady udzielania przerw wliczanych do czasu pracy stosowane do nauczycieli oraz do pracowników niepedagogicznych.

Nie każdy ma prawo do przerwy w pracy w szkole

Jeśli dobowy wymiar czasu pracy pracownika w szkole wynosi w danym dniu co najmniej 6 godzin, to ma on prawo do przerwy w pracy. Chodzi tu o wymiar czasu pracy, a nie wymiar zajęć.

Przykład 1. Nauczyciel realizuje 5 godzin zajęć dydaktycznych, a po zajęciach ma zaplanowaną 2-godzinne spotkanie z rodzicami. W takim dniu nauczycielowi należy się 15-minutowa przerwa od pracy.

Jest to jedyny warunek udzielenia takiej przerwy, nie ma więc znaczenia jej przeznaczenie.

Przykład 2. Pracownik w szkole może wykorzystać przerwę w pracy np. na spożycie posiłku, udanie się do toalety, ćwiczenia, czy zwyczajne „rozprostowanie kości”. Dyrektor nie ma prawa ingerować w przeznaczenie tej przerwy.

Przerwa w pracy musi trwać co najmniej 15 minut i jest wliczana do czasu pracy (art. 134 Kodeksu pracy). Oznacza to, że w regulaminie pracy można przewidzieć dłuższą przerwę, ale nie można jej skrócić.

Rozwiązanie to stosuje się względem zarówno do pracowników niepedagogicznych, jak i nauczycieli, jako że Karta Nauczyciela nie reguluje przerw w czasie pracy (art. 91c ust. 2 Karty Nauczyciela).

Z 15-minutowej przerwy w pracy mogą korzystać nauczyciele i pozostali pracownicy szkół i placówek:

      • samorządowych,
      • pozostałych publicznych,
      • niepublicznych.

Przerwa powinna być zapewniona niezależnie od wniosku pracownika. O czasie przerwy powinien decydować dyrektor, ponieważ to szkoła jest organizatorem czasu pracy nauczycieli, a przepisy nie dają prawa wyboru momentu przerwy pracownikom. Wniosek pracownika o udzielenie przerwy o konkretnej porze dnia nie jest zatem wiążący.

Przerwa między lekcjami nie jest przerwą w pracy nauczyciela

Godzina pracy nauczyciela zawsze trwa 60 minut, nawet jeżeli prowadzone przez niego lekcje lub zajęcia trwają 45 minut. Reguła ta rodzi istotne konsekwencje – otóż należy pamiętać, że przerwy międzylekcyjne nie są z mocy prawa przerwami od pracy dla nauczycieli. W czasie przerw między lekcjami nauczyciele powinni pełnić dyżury (zgodnie z grafikiem) lub wykonywać inne zadania, o kruch mowa w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela. Przerwa międzylekcyjna będzie dla nauczyciela przerwą od pracy tylko, jeżeli zostanie dokonane takie ustalenie z dyrektorem szkoły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy przerwa międzylekcyjna to przerwa dla nauczyciela?
  •  Którzy pracownicy mają prawo do przerwy od pracy w trakcie dnia pracy?
  • Na jakich zasadach nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym udziela się przerwy na karmienie dziecka?
  • Czy do udzielenia przerwy na karmienie dziecka wymagane jest zaświadczenie lekarskie?
  • Którym pracownikom z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowa przerwa na gimnastykę?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql