Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Rozdział 7. Uprawnienia socjalne i urlopy

Art. 53 Karty Nauczyciela [ZFŚS i świadczenie urlopowe] Praktyczny komentarz

Nauczyciele tak jak inni pracownicy oświaty mogą korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Oprócz tego przysługuje im jednak świadczenie urlopowe. Poza tym zasady naliczania odpisów na ZFŚS są inne niż w przypadku pozostałych grup zawodowych. Więcej na ten temat w artykule.

Art. 53a Karty Nauczyciela [Świadczenie na start] Praktyczny komentarz

Z dniem 1 września 2019 r. do Karty Nauczyciela został dodany przepis art. 53a przewidujący specjalny dodatek dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Aktualnie jednak z uwagi na zmiany w systemie awansu zawodowego świadczenie to w kwocie 1000 zł należy się nauczycielowi początkującym. Świadczenie to co do idei przypomina funkcjonujący w przeszłości zasiłek na zagospodarowanie, jednakże widoczne są dość istotne różnice. Poznaj warunki wypłaty świadczenia na start nauczycielom początkującym.

Art. 54 Karty Nauczyciela [Dodatek wiejski dla nauczyciela] Praktyczny komentarz

Na mocy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych ustawodawca zdecydował się odebrać nauczycielom swoiste przywileje i uchylił przepisy przewidujące dla nauczycieli zatrudnionych na terenie wiejskim i w małych miasteczkach prawo do lokalu mieszkalnego, osobistego użytkowania działki gruntu oraz dodatku mieszkaniowego przy zachowaniu praw już nabytych. Pozostawił jednocześnie prawo do dodatku wiejskiego. Sprawdź warunki jego przyznawania i wypłaty.   

Art. 64 – 66a Karty Nauczyciela [Wszystko o urlopie wypoczynkowym] Praktyczny komentarz

Urlop wypoczynkowy nauczycieli jest uregulowany bardzo charakterystycznie i odmiennie niż w przypadku pracowników niepedagogicznych. Niestety regulacje te budzą wiele wątpliwości w praktycznym stosowaniu. Sprawdź, na jakich zasadach udzielać urlopu wypoczynkowego nauczycielom szkól feryjnych i placówek nieferyjnych.

Art. 67 Karty Nauczyciela [Wynagrodzenie urlopowe] Praktyczny komentarz

Jak obliczyć wynagrodzenie oraz ekwiwalent urlopowy? W przypadku nauczycieli obowiązują specyficzne i charakterystyczne dla tej grupy zawodowej rozwiązania. Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić.

Art. 67a – art. 67d Karty Nauczyciela [Urlop wychowawczy nauczyciela od A do Z] Praktyczny komentarz

Kolejnym uprawnieniem nauczyciela jest urlop wychowawczy. W tym zakresie obowiązują jednak pewne ograniczenia, nieco inne niż przewidziane dla pracowników niepedagogicznych. Chodzi tu przede wszystkim o termin zakończenia wspomnianego urlopu. Sprawdź, na jakich zasadach udziela się urlopu wychowawczego nauczycielom.

Art. 67e Karty Nauczyciela [Opieka nad dzieckiem także dla nauczyciela] Praktyczny komentarz

Nauczyciele od lat mogli korzystać ze zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem. Jednak od stosunkowo niedawna przyjęto dla nich odrębne rozwiązania. Sprawdź, na jakich zasadach udzielić nauczycielowi tego zwolnienia.

Art. 68 Karty Nauczyciela [Urlop bezpłatny nauczyciela i nie tylko] Praktyczny komentarz

Poza urlopem bezpłatnym nauczyciele mogą korzystać także z urlopów szkoleniowych, a także płatnych urlopów innego rodzaju. Większość tych świadczeń związana jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

Art. 69 Karty Nauczyciela [Przerwa w pracy dla kobiety karmiącej] Praktyczny komentarz

Przerwa na karmienie dziecka piersią przysługuje także nauczycielkom. Obowiązują jednak w ich przypadku odrębne reguły korzystania z tej przerwy.

Art. 70 Karty Nauczyciela [Specjalny urlop bezpłatny] Praktyczny komentarz

W niektórych przypadkach przeniesienie służbowe daje nauczycielowi możliwość przejścia na specjalny urlop bezpłatny. Po jego upływie może zaś dojść do rozwiązania stosunku pracy.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty