Podstawa programowa dla fortepianmistrzostwa oraz określenie egzaminu dyplomowanego części praktycznej dla tej specjalności, to główne propozycje zmian w najnowszych nowelizacjach rozporządzeń dla szkół artystycznych. Mają one wejść w życie z początkiem nowego roku szkolnego, ale są też takie, które obejmą również bieżący rok. Sprawdź, o jakie zmiany w szkołach artystycznych chodzi.
W związku z wprowadzeniem przedmiotu edukacja zdrowotna w szkole artystycznej konieczna jest aktualizacja przepisów dotyczących świadectw i dyplomów i innych druków. Sprawdź, co zmieni się w tym zakresie w szkołach artystycznych.
Uczniowie szkół artystycznych od września 2025 r. będą mieli zajęcia z przedmiotów wchodzących w zakres egzaminu maturalnego do ostatniego piątku kwietnia – tak samo jak uczniowie powszechnego systemu szkolnictwa. Sprawdzamy szczegóły.
Pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i placówek artystycznych, który określa zakres i terminy egzaminu wstępnego dla kandydatów na fortepianmistrzostwo. To nowa specjalność w szkołach muzycznych, która ma być uruchomiona od września 2025. Przedstawiamy szczegóły!
W szkołach i placówkach artystycznych będzie można tworzyć stanowisko wicedyrektora w ramach posiadanych środków finansowych oraz za zgodą organu prowadzącego. To jedna ze zmian zaproponowanych w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i placówek artystycznych. Podpowiadamy, co jeszcze może się zmienić.
Nowa specjalność „fortepianmistrzostwo” i dwie nowe specjalizacje – to zmiany zaproponowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego. Szczegóły w artykule.
Przedmiotu historia i teraźniejszość zostanie usunięty także z ramowych planów nauczania dla szkół artystycznych. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany przewidziano w ramowych planach nauczania w tych szkołach.
6 sierpnia ogłoszono tekst jednolity rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i placówek artystycznych. W związku z tym od 7 sierpnia należy powoływać się już na nowy Dziennik Ustaw tego rozporządzenia.
W szkołach artystycznych organizację roku szkolnego reguluje rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 listopada 2017 r. W dniu 15 września 2023 r. ogłoszono tekst jednolity tego rozporządzenia.
Wprowadzenie kształcenia w nowych zawodach i specjalnościach rodzi konieczność zmian dotyczących oceniania, klasyfikacji i promocji uczniów szkół artystycznych. Do konsultacji trafił więc projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany w tym zakresie.
Niebawem w życie wejdą zmiany w zakresie zawodów szkolnictwa artystycznego. Pojawi się m.in. nowa specjalność „projektowanie użytkowe”, ale to nie wszystko. Sprawdź, jakie nowości przewidziano w zakresie tych zawodów.
Od roku szkolnego 2023/2024 komputery, laptopy i tablety kupowane w szkołach artystycznych będą musiały spełniać określone wymagania techniczne. Chodzi tu o sprzęt komputerowy zapewniany zarówno uczniom jak i nauczycielom. Szczegóły w artykule.
Wiemy, jak będą wyglądać formularze wniosków niezbędnych do udzielenia i rozliczenia dotacji celowej na podręczniki i inne materiały dla szkół artystycznych. Opublikowano właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Czekają nas zmiany w zakresie wymagań kwalifikacyjnych nauczycieli szkół artystycznych. Zmiany te mają na celu dostosowanie do nowych specjalności w zakresie zawodu muzyka. Prezentujemy je poniżej.
W Dzienniku Ustaw ukazał się nowy tekst jednolity rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania oraz nowelizacja dwóch rozporządzeń dotyczących oceniania w szkołach artystycznych. Wprowadzone zmiany dotyczą głównie kwestii promocji i ukończenia szkoły z wyróżnieniem.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.