Nauczyciele zatrudnieni w szkołach feryjnych mają prawo do urlopu w wymiarze ferii szkolnych i w czasie ich trwania. Jednocześnie dyrektor ma prawo zobowiązać nauczycieli do pracy w czasie ferii w wymiarze do 7 dni. Czy w te dni nauczyciel szkoły feryjnej może korzystać z urlopu na żądanie? Sprawdźmy to.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Poznaj dwie sytuacje, w których możliwe jest wysłanie pracownika na urlop bez jego wniosku.
Nauczyciele zatrudnieni w placówkach feryjnych mają prawo do urlopu w wymiarze ferii i w czasie ich trwania. Przeliczenie urlopu na tygodnie następuje wyłącznie, gdy nauczyciel nie wykorzystał urlopu w tym okresie (urlop uzupełniający) lub nie będzie mógł wykorzystać z uwagi na ustanie zatrudnienia (ekwiwalent za urlop). Nie można nauczycielom zatrudnionym w okresie wakacji ograniczyć prawa tylko do 8 tygodni urlopu.
Ferie szkolne to okres urlopu dla wszystkich nauczycieli
Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Prawo do urlopu w wakacje mają wszyscy nauczyciele szkoły niezależnie od okresu zatrudnienia (za wyjątkiem kadry kierowniczej, która korzysta z urlopu na odmiennych zasadach). Jeżeli zatem nauczyciel został zatrudniony w trakcie roku, a okres jego zatrudnienia obejmuje wakacje – ma prawo w tym czasie korzystać z urlopu.
Faktyczny czas trwania urlopu uzależniony od organizacji danego roku szkolnego
Ferie letnie rozpoczynają się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia. Ferie zimowe zaś trwają dwa tygodnie (§3 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r.).
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.