wynagrodzenie za stan nieczynny nauczyciela

Jak rozliczać wynagrodzenie nauczyciela w stanie nieczynnym

Wynagrodzenie nauczyciela w stanie nieczynnym

Nauczyciel przeniesiony w stan nieczynny przez 6 miesięcy pozostaje w zatrudnieniu, ale nie wykonuje pracy. Otrzymuje on więc okrojone wynagrodzenie i może liczyć na inne świadczenia. Do tego być może trzeba będzie mu wypłacić pewne należności po zakończeniu stanu nieczynnego. Sprawdź, jak rozliczyć wynagrodzenie i inne świadczenia nauczyciela w stanie nieczynnym.

Kto może przejść w stan nieczynny

W stan nieczynny na swój wniosek może zostać przeniesiony nauczyciel, który otrzymał wypowiedzenie stosunku pracy w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela tj. z powodu braku możliwości dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze podyktowanego:

  • zmniejszeniem liczby oddziałów w szkole,
  • zmianami planu nauczania,
  • częściową likwidacją szkoły.

Zgodnie z tym przepisem dyrektor w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy.

Dotyczy to nauczyciela zatrudnionego na podstawie:

  • mianowania,
  • umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć.

Zgodnie z art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć może otrzymać wypowiedzenie zarówno na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela jak i art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela. Taki nauczyciel może przejść w stan nieczynny jedynie w pierwszym przypadku.

Przejście w stan nieczynny – wystarczy wniosek

Aby przejść w stan nieczynny, nauczyciel musi złożyć stosowny wniosek w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia. Jeżeli uprawniony nauczyciel złoży taki wniosek, wówczas przejście w stan nieczynny następuje automatycznie, bez dodatkowej decyzji dyrektora. Stan nieczynny rozpoczyna się zawsze w pierwszym dniu następującym po dniu, w którym upłynąłby okres wypowiedzenia stosunku pracy. W przypadku szkół feryjnych będzie to 1 września.

Okres pozostawania w stanie nieczynnym trwa 6 miesięcy. W przypadku szkół feryjnych kończy się więc w ostatnim dniu lutego. W tym dniu stosunek pracy wygasa.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy następuje przejście w stan nieczynny na wniosek nauczyciela,
  • jakie składniki wynagrodzenia należą się w stanie nieczynnym,
  • czy nauczyciel w stanie nieczynnym może liczyć na inne świadczenia
  • co w przypadku podjęcia pracy w trakcie stanu nieczynnego,
  • jakie świadczenia wypłaca się nauczycielowi po stanie nieczynnym,
  • czy warto przejść w stan nieczynny w 2025 r.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql