Zwolnienie nauczyciela kontraktowego – kiedy na podstawie art. 20 ust. 1, a kiedy art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela?

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 9 maja 2022 r.
Poleć znajomemu
Zwolnienie nauczyciela kontraktowego – kiedy na podstawie art. 20 ust. 1, a kiedy art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela?

Dyrektor nie ma dowolności w wyborze podstawy prawnej rozwiązania umowy z nauczycielem kontraktowym. Powołanie się na niewłaściwą podstawę może pociągnąć za sobą daleko idące konsekwencje. Od trybu rozwiązania stosunku pracy uzależnione są bowiem prawa zwalnianego nauczyciela. Sprawdź, kiedy jako podstawę zwolnienia z przyczyn organizacyjnych należy wskazać art. 27 ust. 1, a kiedy musi być to art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela.

Rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela

Jeżeli nauczyciel zatrudniony jest w pełnym wymiarze i ma zostać zwolniony z pracy z powodu zmian organizacyjnych, powinien otrzymać wypowiedzenie na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. 

Art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela stosuje się wyłącznie:
  • w przypadku wystąpienia określonych w nim zmian organizacyjnych,
  • do nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć, bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego czy rodzaj umowy, w tym do wszystkich nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania tj. także tych, którzy w momencie wręczenia wypowiedzenia pracują w ograniczonym wymiarze na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela.

Dodatkowe uprawnienia nauczyciela, który otrzymał wypowiedzenie z art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela to możliwość przejścia w stan nieczynny, a w dalszej perspektywie (w przypadku pojawienia się możliwości dalszego zatrudniania w pełnym wymiarze) powrotu do pracy albo gwarantowane prawo do odprawy w przypadku ustania zatrudnienia.

Rozwiązanie umowy o pracę na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela

Zwolnienie nauczyciela na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela ma zastosowanie do nauczyciela, który (przy analogicznych przyczynach wypowiedzenia) byłby zatrudniony w niepełnym wymiarze.

Art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela stosuje się w przypadku:
  • rozwiązania stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony z przyczyn leżących po stronie nauczycieli (tj. gdy dyrektor chce zwolnić nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony, choć w szkole nie zachodzą zmiany organizacyjne, lecz są inne uzasadnione przyczyny wypowiedzenia)
  • rozwiązania stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze zajęć, jeżeli wypowiedzenie jest uzasadnione zmianami organizacyjnymi tj. przyczyny leżą po stronie szkoły (do tych nauczycieli nie stosuje się bowiem art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela).

Zastosowanie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela oznacza, że nauczyciel nie ma możliwości przejścia w stan nieczynny. W przypadku pojawienia się warunków na dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze w trakcie roku szkolnego nie będzie miał również prawa powrotu do pracy bądź do odprawy w razie ustania stosunku pracy

Przykład:

Nauczyciel kontraktowy jest zatrudniony na czas nieokreślony pełnym wymiarze czasu pracy. Ze względu na zmniejszenie liczby oddziałów w szkole w roku 2022/2023 konieczne jest rozwiązanie z nim stosunku pracy. Czy można wypowiedzieć mu umowę z art. 27 ust. 1 KN, czy trzeba zastosować art. 20 ust. 1 KN?

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, w celu rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem należy zastosować art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. Wynika to z faktu, iż nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, zaś wypowiedzenie jest uzasadnione zmniejszeniem liczby oddziałów.  W tym przypadku zastosowanie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela, pozbawiłoby nauczyciela uprawnień wynikających z art. 20 Karty Nauczyciela,

Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql