Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwolnienia od pracy

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące udzielania zwolnień od pracy pracownikom szkoły. Sprawdź, kiedy nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, a także kiedy pracownikom przysługuje wynagrodzenie mimo, iż byli nieobecni w pracy.

Zwolnienie od pracy i inne uprawnienia radnego w szkole

Zwolnienie od pracy i inne uprawnienia radnego w szkole

Niewykluczone, że w szkołach i placówkach oświatowych po wyborach samorządowych pojawią się pracownicy ze statusem radnych. Pracownikom takim przysługują dodatkowe uprawnienia, takie jak zwolnienie od pracy i ochrona stosunku pracy. Sprawdź, jak postępować wobec pracowników szkoły ze statusem radnego.

Spóźnienie się nauczyciela do pracy z powodu strajku rolników

Pytanie: Nauczyciel poinformował, że przez strajk rolników nie jest w stanie dojechać do szkoły albo spóźni się kilka godzin. Jak potraktować taką nieobecność w pracy?

Dni opieki na dziecko będące pod bieżącą pieczą pracownika

Pytanie: Czy pracownik, który pełni na podstawie wyroku sądu bieżącą pieczę nad dzieckiem w wieku do lat 14 może skorzystać z dni opieki z art. 188 Kodeksu pracy? 

Zwolnienie od pracy nauczyciela na czas prowadzenia zajęć w szkole wyższej – płatne czy niepłatne

Pytanie: Dyrektor szkoły jest obowiązany zwolnić od pracy nauczyciela w celu przeprowadzenia zajęć dydaktycznych w szkole wyższej. Czy jest to nieobecność usprawiedliwiona płatna czy niepłatna?

Zwolnienie od pracy nauczyciela w celu odbycia praktyk studenckich

Pytanie: Nauczycielka została skierowana przez dyrektora szkoły do podniesienia kwalifikacji na studiach podyplomowych - neurologopedia. W ramach studiów nauczyciel musi odbyć praktyki studenckie w specjalistycznej placówce.  Czy dyrektor szkoły może udzielić nauczycielowi w takiej sytuacji urlopu szkoleniowego lub zwolnić z obowiązku wykonywania pracy bez konieczności przejścia na urlop bezpłatny?

Zwolnienie od pracy nauczyciela na obronę pracy magisterskiej

Zwolnienie od pracy nauczyciela na obronę pracy magisterskiej – kiedy przysługuje

Nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje m.in. poprzez odbywanie studiów magisterskich. Kształcenie to może być realizowane na podstawie skierowania dyrektora szkoły lub z jego inicjatywy albo za jego zgodą. Niekiedy zaś odbywa się na własną rękę. Sprawdź, kiedy nauczyciel ubiegający się o tytuł magistra ma prawo do zwolnienia od pracy.

Zwolnienie od pracy nauczyciela w tzw. dni dyrektorskie

Zwolnienie od pracy nauczyciela w tzw. dni dyrektorskie – na jakich zasadach

Co roku dyrektorzy szkół ustalają dni wolne od zajęć (tzw. dni dyrektorskie). W tych dniach nie są realizowane zajęcia z uczniami. Sprawdź, czy zatem w dni dyrektorskie nauczyciele mają wolne, czy jednak muszą zwolnić się od pracy.  

Zastępstwo za nieobecnego pracownika szkoły – czy obowiązkowe

Pytanie: Czy jeśli pracownik szkoły (np. sprzątaczka, kucharka, kierownik gospodarczy) jest nieobecny w pracy np. z powodu choroby czy urlopu, należy wyznaczyć za niego zastępstwo? Jeśli tak, to w jakiej liczbie godzin?  

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej pracownika szkoły zatrudnionego na dwóch stanowiskach

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej pracownika szkoły zatrudnionego na dwóch stanowiskach

Zdarza się, że pracownik szkoły jest zatrudniony także na stanowisku nauczyciela. Uzasadnia to zawarcie dwóch umów o pracę w jednej szkole. Sprawdź, jak w takim przypadku pracownik korzysta z urlopu z powodu siły wyższej – odrębnie na każdym stanowisku, czy łącznie na obu.

Wymiar urlopu z powodu siły wyższej nauczyciela zatrudnionego na część etatu

Pytanie: Jaki wymiar urlopu z powodu siły wyższej przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na 0,5 etatu?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty