Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwolnienia od pracy

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące udzielania zwolnień od pracy pracownikom szkoły. Sprawdź, kiedy nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, a także kiedy pracownikom przysługuje wynagrodzenie mimo, iż byli nieobecni w pracy.

Opieka na dziecko a więcej niż jedno zatrudnienie

Pytanie: Nauczyciel pracuje w kilu placówkach feryjnych - każdy jest innym pracodawcą. W momencie kiedy bierze opiekę do lat 14 na dziecko – czy musi zawsze brać ją w ten sam dzień w każdej placówce czy może w inne dni?

Dni opieki dla dziadków sprawujących pieczę nad wnukiem

Pytanie: Czy pracownikowi, któremu decyzją sądu powierzono sprawowanie pieczy nad małoletnim wnukiem przysługuje 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem z art. 188 Kodeksu pracy?

Urlop okolicznościowy na podróż poślubną

Pytanie: Ślub pracownika odbył się w okresie pandemii i zamknięcia szkół. Obecnie, po 6 miesiącach i otwarciu placówek oświatowych, zwrócił się on z wnioskiem o udzielenie zwolnienia od pracy z tytułu ślubu w związku z chęcią wyjazdu w podróż poślubną. Czy w takiej w sytuacji należy udzielić zwolnienia od pracy?

Obowiązek poddania się kwarantannie – jak udokumentować

Pytanie: Sprzątaczka odbywała kwarantannę domową w związku z powrotem męża z zagranicy. Co musi przedstawić dyrektorowi szkoły jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy?

Zwolnienie od pracy na turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego nauczyciela – emeryta

Pytanie: Nauczyciel – emeryt posiadający umiarkowany stopień niepełnosprawności jest zatrudniony na część etatu. Czy po otrzymaniu skierowania do sanatorium ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 21 dni w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym?

Zwolnienie od pracy na obronę doktorską

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o udzielenie 28 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie i obronę rozprawy doktorskiej. Dyrektor nie kierował nauczyciela na te studia. Czy ma zatem obowiązek udzielić zwolnienia od pracy? 

Zwolnienie od pracy na czas szkolenia członka komisji wyborczej

Pytanie: Czy pracownikowi, który będzie członkiem w komisji wyborczej, należy się zwolnienie z pracy na udział w szkoleniu dotyczącego przygotowania do prac w komisji wyborczej?

Urlop okolicznościowy nauczyciela, który pracuje w nocy

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony jako wychowawca w internacie chce skorzystać z urlopu okolicznościowego w dniu, w którym ma dyżur nocny od 22:00 do 6:00. Czy jeden dzień urlopu okolicznościowego to będzie tylko okres od 22:00 do 24:00? 

Zwolnienie na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia – od kiedy można udzielić

Pytanie: Czy urlopu na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia można udzielić od dnia wręczenia wypowiedzenia czy dopiero od momentu gdy wypowiedzenie rozpocznie swój bieg?

Odmowa udzielenia dni opieki z dnia na dzień

Pytanie: Nauczyciel tuż przed zamknięciem sekretariatu złożył wniosek o udzielenie tzw. dnia opieki w  następnym dniu. Czy w takiej sytuacji można odmówić udzielenia dnia wolnego? 

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel