Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zwolnienia od pracy

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące udzielania zwolnień od pracy pracownikom szkoły. Sprawdź, kiedy nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona, a także kiedy pracownikom przysługuje wynagrodzenie mimo, iż byli nieobecni w pracy.

Obowiązek poddania się kwarantannie – jak udokumentować

Pytanie: Sprzątaczka odbywała kwarantannę domową w związku z powrotem męża z zagranicy. Co musi przedstawić dyrektorowi szkoły jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy?

Zwolnienie od pracy na turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego nauczyciela – emeryta

Pytanie: Nauczyciel – emeryt posiadający umiarkowany stopień niepełnosprawności jest zatrudniony na część etatu. Czy po otrzymaniu skierowania do sanatorium ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze 21 dni w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym?

Zwolnienie od pracy na obronę doktorską

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o udzielenie 28 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie i obronę rozprawy doktorskiej. Dyrektor nie kierował nauczyciela na te studia. Czy ma zatem obowiązek udzielić zwolnienia od pracy? 

Zwolnienie od pracy na czas szkolenia członka komisji wyborczej

Pytanie: Czy pracownikowi, który będzie członkiem w komisji wyborczej, należy się zwolnienie z pracy na udział w szkoleniu dotyczącego przygotowania do prac w komisji wyborczej?

Urlop okolicznościowy nauczyciela, który pracuje w nocy

Pytanie: Nauczyciel zatrudniony jako wychowawca w internacie chce skorzystać z urlopu okolicznościowego w dniu, w którym ma dyżur nocny od 22:00 do 6:00. Czy jeden dzień urlopu okolicznościowego to będzie tylko okres od 22:00 do 24:00? 

Zwolnienie na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia – od kiedy można udzielić

Pytanie: Czy urlopu na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia można udzielić od dnia wręczenia wypowiedzenia czy dopiero od momentu gdy wypowiedzenie rozpocznie swój bieg?

Odmowa udzielenia dni opieki z dnia na dzień

Pytanie: Nauczyciel tuż przed zamknięciem sekretariatu złożył wniosek o udzielenie tzw. dnia opieki w  następnym dniu. Czy w takiej sytuacji można odmówić udzielenia dnia wolnego? 

Niestawiennictwo w pracy w czasie strajku

Pytanie: Co zrobić, gdy nauczyciel ani nie wpisał się na listę osób strajkujących ani nie stawił się do pracy?

Prawo do urlopu okolicznościowego w czasie strajku

Pytanie: Strajkująca nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego z uwagi na pogrzeb babci. Czy w obecnej sytuacji dyrektor szkoły może jej tego urlopu udzielić ?

Zamknięcie żłobka lub przedszkola z powodu strajku – rodzic ma prawo do wolnego

Pytanie: W związku ze strajkiem przedszkole, do którego chodzi dziecko naszego pracownika ma być zamknięte. W jaki sposób i na jakiej podstawie pracownik ten może zwolnić się od pracy?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel