Dwukrotne zatrudnienie w tej samej szkole a wysokość trzynastki

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Prawnik, redaktor i autor publikacji dotyczących spraw kadrowych w placówkach oświatowych
Data publikacji: 9 stycznia 2018 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Nauczycielka była zatrudniona na podstawie umowy o prace na czas określony od dnia 1 lutego 2017 do dnia 23 czerwca 2017 r. Następnie została ponownie zatrudniona na okres od 1 września 2017r. do 31 sierpnia 2018 r. Czy należy jej się trzynastka, a jeśli tak to za jaki okres?
Odpowiedź: Nauczycielka nabyła prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2017 rok, a do jej podstawy należy wliczyć wynagrodzenie, które otrzymywała w ramach obydwu umów o pracę.
Okresy pracy w danej szkole sumują się

Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje w pełnej wysokości tym pracownikom szkoły, którzy przepracowali w niej cały rok kalendarzowy. Osoby zatrudnione przez co najmniej 6 miesięcy w danym roku także otrzymają trzynastkę, jednakże jej wysokość będzie ustalona proporcjonalnie do okresu przepracowanego (art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).  Należy podkreślić, że do okresu uprawniającego do trzynastki należy wliczyć wszystkie okresy przepracowane w danej szkole w danym roku kalendarzowym.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu nauczycielka była zatrudniona w sumie przez ponad 6 miesięcy w 2017 r., a zatem nabyła prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Na marginesie warto zauważyć, że nawet gdyby okres faktycznie przepracowany był krótszy, i tak nauczycielka nabyłaby prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, ponieważ za drugim razem została zatrudniona zgodnie z organizacją pracy szkoły.

W podstawie trzynastki suma wynagrodzenia z całego roku

Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

Oznacza to, że do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego wlicza się otrzymywane wynagrodzenie w danej szkole w danym roku kalendarzowym.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy wliczyć wynagrodzenie wypłacone nauczycielce w ramach obu umów.
Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel