Urlop dla poratowania zdrowia - jeden rok czyli ile?

Agnieszka Kosiarz
Data publikacji: 30 marca 2016 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Jak należy udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi na okres 12 miesięcy ? od 24 marca 2016 r. do 23 marca 2017 r., czy do 24 marca 2017 r.?
Odpowiedź: Termin oznaczony latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu.

Warunki skorzystania z urlopu zdrowotnego

Urlop dla poratowania zdrowia udzielany jest na wniosek nauczyciela. Na dzień złożenia wniosku o urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel musi spełniać łącznie następujące warunki:

  • zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony,
  • staż pracy w szkole wynoszący co najmniej 7 lat,
  • od poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia upłynął co najmniej rok,
  • nauczyciel nie wykorzystał jeszcze łącznie trzech lat urlopu zdrowotnego,
  • nauczyciel nie nabył prawa do emerytury,
  • nauczyciel otrzymał orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego.

Jeden rok - od 24 marca do 24 marca

Orzeczenie lekarskie wskazuje termin udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia i jest on wiążący dla dyrektora placówki - jeśli jest zgodny z przepisami Karty Nauczyciela. 

Urlop dla poratowania zdrowia udziela nauczycielowi dyrektor placówki, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.

W świetle Kodeksu Cywilnego termin oznaczony w latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca (art. 112 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że termin jednego roku liczony od 24 marca upływa 24 marca następnego roku.

Agnieszka Kosiarz

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql