Tzw. długi wniosek o urlop rodzicielski – w okresie przejściowym

Data publikacji: 25 kwietnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Tzw. długi wniosek o urlop rodzicielski – w okresie przejściowym

Zmiany w urlopach rodzicielskich wejdą w życie już 1 sierpnia 2022 r. Jedną z nich będzie pozbawienie pracowników możliwości składania tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielski. Co w przypadku, gdy taki wniosek został właśnie złożony? W grę wejdą oczywiście rozwiązania przejściowe.

Koniec z tzw. długimi wnioskami o urlop

Obecnie pracownica może w ciągu 21 dni od dnia porodu złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 1791 Kodeksu pracy). Takie rozwiązanie ma wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego, który przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest wówczas wypłacany w wysokości 80%.

Rozwiązanie to ma zostać uchylone na mocy ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 4 lutego br.). W efekcie składanie tzw. długiego wniosku o urlop będzie już niemożliwe.

Wymiar nowego urlopu rodzicielskiego

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1821a § 1 Kodeksu pracy pracownik – rodzic dziecka będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:

  • 41 tygodni– w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1 (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie);
  • 43 tygodni– w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2‒5 (w przypadku porodu mnogiego).
Urlop w nowym, wyższym niż obecnie, wymiarze nadal będzie przysługiwał łącznie obojgu pracownikom – rodzicom dziecka.

Każdemu z rodziców dziecka będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wyżej określonego wymiaru urlopu; prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców dziecka (będzie to nieprzenoszalna część urlopu).

Skorzystanie z urlopu rodzicielskiego w wymiarze co najmniej 9 tygodni będzie oznaczało wykorzystanie przez rodzica dziecka nieprzenoszalnej części urlopu.

Więcej swobody w wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego

Urlop rodzicielski będzie udzielany jednorazowo albo w nie więcej niż 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia (zmiana art. 1821c Kodeksu pracy). Zniesione zostaną zatem przepisy dotyczące możliwości wykorzystywania maksymalnie 16 tygodniowej części urlopu w późniejszym terminie, co jest związane z uniezależnieniem urlopu rodzicielskiego od prawa do urlopu macierzyńskiego oraz zostaną zniesione przepisy dotyczące minimalnej części urlopu rodzicielskiego. Po zmianach przepisów pracownicy będą mogli zatem korzystać z urlopu rodzicielskiego w dowolnym terminie, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia i nie więcej niż w 5 częściach.

Wniosek o urlop także elektronicznie

Urlop rodzicielski będzie udzielany na wniosek pracownika – rodzica dziecka, składany w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Tymczasem obecnie może być złożony tylko pisemny wniosek (zmiana art. 1821d Kodeksu pracy).

Długi wniosek o urlop – rozwiązania przejściowe

Jak widzimy, zmian w zakresie urlopu rodzicielskiego są dość duże. Dlatego nie może tu obyć się bez przejściowych. I tak, pracownik – rodzic dziecka, który w dniu wejścia w życie ustawy korzysta z urlopu rodzicielskiego albo jego części, udzielonego na podstawie art. 1791 albo art. 1824 Kodeksu pracy, ma prawo do skorzystania z tego urlopu w nowym wymiarze, ale według dotychczasowych reguł.

Przykład Pracownica urodziła dziecko w dniu 16 kwietnia 2022 r. Złożyła do pracodawcy podanie o urlop macierzyński (20 tyg.) i urlop rodzicielski (32 tyg.), bezpośrednio po porodzie, w łącznej ilości 52 tygodnie, w wysokości 80% przez całe 52 tygodnie. W takim przypadku pracownica, która w dniu wejścia w życie nowelizacji (początek sierpnia) będzie korzystała z urlopu rodzicielskiego na podstawie tzw. długiego wniosku (złożonego w terminie 21 dni od porodu), będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego w nowym wymiarze.

Źródło:

  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z 4 lutego 2022 r.) – art. 27

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql