Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Urlop macierzyński, rodzicielski i ojcowski

Znajdziesz tu porady Ekspertów dotyczące uprawnień pracowników-rodziców. Urlop macierzyński w szkole, dni na opiekę nad dzieckiem, urlop ojcowski i inne uprawnienia zarówno nauczycieli, jak pracowników niepedagogicznych szkoły bez tajemnic.

Praca u innego pracodawcy w czasie urlopu rodzicielskiego

Pytanie: Czy w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownik może podjąć nowe zatrudnienie w innej szkole? Czy nie straci prawa do zasiłku macierzyńskiego? Czy o fakcie zatrudnienia w naszej szkole musi powiadamiać swojego pracodawcę udzielającego tego urlopu?  

Cofnięcie wniosku o urlop ojcowski

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o urlop ojcowski od 15 kwietnia. Przed rozpoczęciem korzystania z urlopu złożył wniosek o anulowanie wniosku o ten urlop. Czy można przychylić się do tej prośby, skoro urlop ojcowski nie został jeszcze rozpoczęty? 

Urlop rodzicielski po ustaniu zatrudnienia

Pytanie: Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony zaszła w ciążę i jej umowa została przedłużona do dnia porodu. 12 listopada mąż pracownicy złożył wniosek do dyrektora szkoły o udzielenie urlopu macierzyńskiego  oraz urlopu rodzicielskiego. Czy urlopy te przysługują?

Śmierć dziecka w czasie urlopu ojcowskiego

Pytanie: Pracownikowi udzielono urlopu ojcowskiego na okres dwóch tygodni. W pierwszym tygodniu urlopu dziecko zmarło. Co zrobić w tej sytuacji? 

Dokumenty potwierdzające prawo do urlopu macierzyńskiego w związku ze zgonem dziecka

Pytanie: Nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego przedkładając zaświadczenie lekarskie wydane w celu ochrony macierzyństwa oraz skrócony akt urodzenia dziecka, które urodziło się martwe. Czy należy udzielić urlopu macierzyńskiego?

Liczba tygodni urlopu rodzicielskiego do wykorzystania w późniejszym terminie

Pytanie: Pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzystała 11 tygodni urlopu rodzicielskiego a następnie powróciła do pracy. Jaka część urlopu rodzicielskiego pozostała jej do wykorzystania?

Termin na skorzystanie z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Pytanie: Nauczycielka przyjęła na wychowanie wnuka. Od maja 2018 r. sprawowała opiekę tymczasową, a w sierpniu 2018 r. otrzymała decyzję sądu o przyjęciu na wychowanie dziecka w wieku 4 lat, jako rodzina zastępcza. Nauczycielka chce rozpocząć urlop 14 stycznia 2019 r. Czy nie jest to zbyt późno od momentu przyjęcia dziecka na wychowanie.

Urlop ojcowski u dwóch pracodawców – czy tylko w tym samym terminie

Pytanie: Czy pracownik zatrudniony w dwóch placówkach może skorzystać z urlopu ojcowskiego w obu z nich w różnych terminach, czy też powinien przebywać na tym urlopie równocześnie u wszystkich pracodawców?

Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego, gdy ojciec dziecka nie będzie z niego korzystał

Pytanie: Pracownica bezpośrednio po porodzie złożyła wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Czy może zrezygnować z części urlopu rodzicielskiego, jeżeli ojciec dziecka nie zamierza korzystać z tego urlopu? 

Urlop rodzicielski dla pracownika ojca, gdy matka korzystała tylko z urlopu macierzyńskiego

Pytanie: Jak prawidłowo udzielić ojcu dziecka urlopu rodzicielskiego przypadającego bezpośrednio po wykorzystaniu przez matkę dziecka urlopu macierzyńskiego?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel