Urlop uzupełniający po urlopie macierzyńskim, a urlop bieżący - zasady udzielania

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 5 marca 2012 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny
Pytanie: Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od maja 2011 r., a od  7 stycznia do 22 czerwca 2012 r.  na urlopie macierzyńskim. Czy w zaistniałej sytuacji należy jej się urlop za 2011 rok w wymiarze 6 tygodni (od 23 czerwca do 3 sierpnia 2012 r.) oraz za 2012 r. urlop w wymiarze 8 tygodni (od 4 sierpnia do 28 września 2012 r.)?

Nie. Nauczycielowi szkoły, w której przewidziano ferie letnie i zimowe, urlopu wypoczynkowego udziela się w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 KN). Nauczyciel nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, gdy w czasie ferii letnich i zimowych w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał łącznie 8 tygodni urlopu wypoczynkowego z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego (art. 66 ust. 1 KN). Sprawdź, jak udzielić urlopu wypoczynkowego nauczycielowi, który wraca z końcem roku szkolnego do pracy i ma prawo zarówno do urlopu uzupełniającego, jak i urlopu bieżącego.

Pozostało jeszcze 70% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql