Urlop uzupełniający po urlopie macierzyńskim, a urlop bieżący - zasady udzielania

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 5 marca 2012 r.
Poleć znajomemu
Dokument archiwalny
Pytanie: Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od maja 2011 r., a od  7 stycznia do 22 czerwca 2012 r.  na urlopie macierzyńskim. Czy w zaistniałej sytuacji należy jej się urlop za 2011 rok w wymiarze 6 tygodni (od 23 czerwca do 3 sierpnia 2012 r.) oraz za 2012 r. urlop w wymiarze 8 tygodni (od 4 sierpnia do 28 września 2012 r.)?
Nie. Nauczycielowi szkoły, w której przewidziano ferie letnie i zimowe, urlopu wypoczynkowego udziela się w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 KN). Nauczyciel nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, gdy w czasie ferii letnich i zimowych w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał łącznie 8 tygodni urlopu wypoczynkowego z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego (art. 66 ust. 1 KN). Sprawdź, jak udzielić urlopu wypoczynkowego nauczycielowi, który wraca z końcem roku szkolnego do pracy i ma prawo zarówno do urlopu uzupełniającego, jak i urlopu bieżącego.

Pozostało jeszcze 62 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24h/dobę)
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h )
E-szkolenia, webinaria na żywo i bazę ponad 700 narzędzi

Sprawdź, co oferuje Portal Oświatowy »
Uzyskaj dostęp do portalu »

Jeśli posiadasz już konto - zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel