Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ważne wydarzenia dla szkół i przedszkoli

W zakładce „Ważne wydarzenia dla szkół i przedszkoli” znajdziesz najważniejsze informacje dla Twojej placówki. To zbiór aktualności na temat imprez, programów, konkursów, a także terminów czatów z ekspertami Portalu Oświatowego. Tu również zamieszczamy informacje o zbliżających się konferencjach, szkoleniach czy webinariach. Bądź na bieżąco z ważnymi wydarzeniami dla Ciebie i Twojej placówki!

RPD: "Niebieska Karta" w każdym przypadku ujawnienia przemocy

Dnia 27 lipca 2012 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza o podjęcie pilnych działań dyscyplinujących i uświadamiających lekarzy o nałożonym na nich prawnym obowiązku wszczynania procedury „Niebieskie Karty" w każdym przypadku ujawnienia przemocy w rodzinie.

Od tradycyjnych podręczników po laptopy na lekcji - czyli jak wygląda cyfryzacja szkół i e-podręcznik w Europie

Polska debata na temat e-podręcznika nie jest jedyną, która aktualnie toczy się w Europie. W wielu krajach pomysły dotyczące funkcjonowania e-podręcznika oraz cyfryzacji szkoły są już w fazie planowania lub nawet na etapie wdrażania. Nawet jeśli polskie pomysły sformułowane w programie „Cyfrowa szkoła" mogą wydawać się, z naszej perspektywy, najbardziej rewolucyjne, to warto zauważyć, że wszędzie cyfryzację szkół uważa się za nieuniknioną i przesądzoną. Dlaczego Polska w tym procesie ma nie być liderem? Na temat programu „Cyfrowa szkoła” i e-podręczników pisaliśmy w tekstach: Rusza  „Cyfrowa szkoła"! i Pierwsze działania w ramach „Cyfrowej szkoły”.

6000 osób wzięło udział w 200 projektach wymiany młodzieży

W tym roku mija 5 lat od utworzenia Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Dzięki niemu, do tej pory sześć tysięcy młodych ludzi z Polski i Litwy wzięło udział w niemal 200 projektach. W 2012 roku, 35 różnych inicjatyw realizowanych dzięki Funduszowi dotyczy promowania dialogu międzykulturowego, międzyetnicznego oraz międzypokoleniowego, jak również włączania w działania środowiska lokalnego i osób z mniejszymi szansami.

Konkurs na dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji

Do 24 sierpnia 2012 r. można składać aplikację na stanowisko dyrektora ORE. O stanowisko to mogą ubiegać się nauczyciele mianowani i dyplomowani, jak równieżanym adresem zwrotnymauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, akże osoby niebę osoby niebędące nauczycielami.

33 organizacje zrealizują projekty dzięki wsparciu MEN

Idee wychowawcze Janusza Korczaka były motywem przewodnim w konkursie „ŻyjMy z Pasją", którego beneficjenci uzyskają finansowe wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej na realizację swoich projektów. W konkursie wyłoniono 33 ciekawe inicjatywy, które zakładają rozwijanie zainteresowań oraz talentów dzieci i młodzieży oraz promocję zdrowego stylu życia. 

RPD: Tornistry wciąż za ciężkie!

20 lipca 2012 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas z prośbą o podjęcie działań, które zapewnią uczniom praktyczną możliwość pozostawiania w pomieszczeniach placówki oświatowej części podręczników i innych przyborów szkolnych.

MEN: 2500 poszkodowanych nawałnicami uczniów dostanie pomoc

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas zwróciła się do kuratorów oświaty o pilne przeanalizowanie potrzeb uczniów na terenach gdzie od początku lipca wystąpiły gradobicia oraz ulewne deszcze i huragany. Te negatywne zjawiska atmosferyczne spowodowały zniszczenia w gospodarstwach i mogą negatywnie wpływać na sytuację dzieci i młodzieży podczas trwania wakacji, jak i na przygotowanie się ich do nowego roku szkolnego.

Ogólnopolski dialog młodych w ramach Forum Młodzieży

Forum młodzieży to ogólnopolski dialog młodych, którego celem jest wypracowanie postulatów i ich zaprezentowanie podczas uroczystej gali w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Tematem tegorocznej edycji jest edukacja i wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „Jak się uczyć?”

MEN przeciw przekazywaniu szkół spółkom komunalnym

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, resort edukacji wyraził stanowisko, że powoływanie przez gminy spółek z o.o. w celu przekazania im prowadzenia przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów narusza przepisy art. 5 ust. 5 oraz art. 104 ust. 1 i art. 105 UoSO.

Karta Nauczyciela musi być - tylko jaka ma być jej treść?

16 lipca 2012 r. w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli oraz korporacji samorządowych. Uczestnicy spotkania zgadzają się co do jednego - zawód nauczyciela wymaga odrębnej od Kodeksu pracy regulacji ustawowej.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel