Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 1 stycznia 2023 r.

Michał Kowalski
Data publikacji: 27 grudnia 2022 r.
Poleć znajomemu
Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli od 1 stycznia 2023 r.

Jaką stawkę wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela należy stosować od 1 stycznia 2023 r.? Wszak nadal nie opublikowano projektu nowelizacji rozporządzenia płacowego nauczycieli. Wyjaśnienie w artykule.

Rośnie kwota bazowa ale nie stawki wynagrodzenia zasadniczego

Choć wzrośnie kwota bazowa, co przełoży się na średnie wynagrodzenie nauczycieli, to jednak do tej pory nie poznaliśmy nowych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Do dziś nie opublikowano nawet projektu nowelizacji w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Obowiązują dotychczasowe stawki

W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2023 r. nauczycielom należy wypłacać wynagrodzenie zasadnicze według stawek w dotychczasowym brzmieniu rozporządzenia płacowego.

Poziom wykształcenia

Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący)

Nauczyciel mianowany

Nauczyciel dyplomowany

1

Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym

3424 zł

3597 zł

4224 zł

2

Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie

3329 zł

3425 zł

3678 zł

Wynagrodzenie zasadnicze nie będzie obniżone w styczniu

Stawki te należy stosować niezależnie od obowiązujących stawek średniego wynagrodzenia nauczyciela.

W okresie od 1 maja do 31 grudnia 2022 r. obowiązywał art. 93a Karty Nauczyciela, który podwyższał parametr średniego wynagrodzenia nauczyciela o 4,4% niezależnie od kwoty bazowej.

Zaprzestanie stosowania tego przepisu nie spowoduje jednak obniżenia minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Stawki te będą bowiem nadal regulowane w rozporządzeniu płacowym, które przecież obowiązuje terminowo, a nie ustawą. Ustawa dotyczy jedynie parametru średniego wynagrodzenia, a w zakresie stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego odsyła do rozporządzenia. Ponadto wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od:

  • stopnia awansu zawodowego,
  • posiadanych kwalifikacji,
  • wymiaru zajęć obowiązkowych

a nie od parametru średniego wynagrodzenia (art. 30 ust. 2 Karty Nauczyciela).

W razie podwyżki – wyrównanie

Nowelizacja przewidująca podwyżki pensji zasadniczej prędzej czy później wejdzie w życie. Wtedy konieczne będzie dokonanie wyrównania wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli i zależnych od niego składników wynagrodzenia oraz innych świadczeń – za okres od 1 stycznia 2023 r.

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql