Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Ważne wydarzenia dla szkół i przedszkoli

W zakładce „Ważne wydarzenia dla szkół i przedszkoli” znajdziesz najważniejsze informacje dla Twojej placówki. To zbiór aktualności na temat imprez, programów, konkursów, a także terminów czatów z ekspertami Portalu Oświatowego. Tu również zamieszczamy informacje o zbliżających się konferencjach, szkoleniach czy webinariach. Bądź na bieżąco z ważnymi wydarzeniami dla Ciebie i Twojej placówki!

Archiwalny MEN: Udzielanie urlopu zdrowotnego bez udziału organu prowadzącego!

Do Minister Edukacji Narodowej została skierowana interpelacja poselska w związku z niepokojącą praktyką jednego z organów prowadzących, który nakazał dyrektorom podległych szkół odwoływanie się od każdego orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia. MEN odpowiada: organ prowadzący nie bierze udziału w procedurze udzielania urlopu dla poratowania zdrowia!

Archiwalny RPD: Lekcje WF-u powinny uczyć aktywności fizycznej!

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak wystąpił 20 lipca 2012 r. do Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas w kwestii organizacji oraz oceniania osiągnięć uczniów na zajęciach wychowania fizycznego.

Archiwalny Zniżka za pobyt rodzeństwa w przedszkolu - czy jest zgodna z prawem?

Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, NSA rozstrzygnie czy uchwała rady gminy w przedmiocie opłat za korzystanie z przedszkoli publicznych przewidująca ulgi w opłatach za pobyt w przedszkolu publicznym dla drugiego oraz kolejnych dzieci z jednej rodziny jest zgodna z prawem.

Archiwalny RPO w obronie szkolnych stołówek

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie likwidacji szkolnych stołówek. Rezygnacja z prowadzenia szkolnych stołówek może obniżyć jakość posiłków oraz negatywnie wpłynąć na cenę obiadów.

Archiwalny RPO: Spółki komunalne nie powinny prowadzić szkół publicznych

Rzecznika Praw Obywatelskich zaniepokoiło przejmowanie prowadzania publicznych szkół przez szkółki komunalne. Zdaniem przedstawicieli części jednostek samorządu terytorialnego takie rozwiązanie jest zgodne z prawem. Zdaniem Rzecznika - nie. Co na to MEN?

Archiwalny Obowiązkowe przygotowanie przedszkole dla 5-latków

MEN przypomina, że zgodnie obowiązującym prawem każde dziecko w wieku pięciu lat ma obowiązek edukacji przedszkolnej. W tym wieku wszystkie dzieci (niezależnie od tego czy uczestniczyły wcześniej w wychowaniu przedszkolnym) mają obowiązek rozpocząć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Archiwalny GIODO: „Twoje dane - Twoja sprawa” - program edukacyjny dla szkół

GIODO zaprasza szkoły do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Twoje dane - twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”. Celem programu jest podnoszenie wiedzy dotyczącej ochrony danych osobowych i prawa do prywatności - zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów.

Archiwalny MEN na temat wypłacania nagrody jubileuszowej

MEN udzielił odpowiedzi na pytanie Czytelniczki, na temat terminu wypłacania nagrody jubileuszowej - czy należy to zrobić w dniu nabycia do niej praw czy pod koniec miesiąca. Zapraszam do zapoznania się z odpowiedzią resortu edukacji.

Archiwalny Sejm uchwalił ustawę o SIO

Sejm uchwalił nową ustawę o Systemie Informacji Oświatowej. Nowy system zmienia sposób zbierania danych, a nie rodzaj gromadzonych danych, które obecnie przechowywane są w szkołach w formie papierowej. Obecny system działa od 6 lat. Składa się z bazy danych SIO i lokalnych baz danych. Znajdują się w nim dane statystyczne o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach, wychowankach i absolwentach, a także o nauczycielach, wychowawcach i innych pracownikach oświaty.  Na ich podstawie dokonywany jest podział subwencji oświatowej oraz planowane są środki na wynagrodzenia nauczycieli w budżecie państwa.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel