
Jak zorganizować pracę opiekunów podczas przewozu w czasie przerwy świątecznej? M.in. takie kwestie były poruszane podczas ostatniego tegorocznego e-czata w Portalu Oświatowym.
Podczas wczorajszego spotkania Czytelnicy zadawali następujące pytania:
W jaki sposób można przyznać wynagrodzenie dla wicedyrektora szkoły za realizację projektu unijnego? W ramach tej realizacji wicedyrektor nie prowadzi zajęć.
Uzasadnienie tu znajduje rozliczenie wynagrodzenia w ramach odrębnej umowy cywilnoprawnej. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne, jeśli w ramach takiej umowy wicedyrektor nie będzie prowadził zajęć i umowa ta nie przybierze w przeważającej mierze cech umowy o pracę.
Czy można oddelegować opiekuna podczas przewozu uczniów do innej pracy podczas przerwy świątecznej?
Tak. Wymaga to jedynie polecenia służbowego na podstawie art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych. Zgoda pracownika nie jest wymagana. Należy jednak mieć na względzie, że takie oddelegowanie nie może przekroczyć okresu 3 miesięcy w roku kalendarzowym, musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika i nie może powodować obniżenia jego wynagrodzenia.
Czy możliwe jest zatrudnianie opiekuna podczas przewozu na czas określony – nie na cały okres roku szkolnego?
Tak. Co więcej, specyfika takiego zatrudnienia uprawnia do wyłączenia takiej umowy z limitu zatrudnienia na czas określony. Wtedy jednak konieczne jest zgłoszenie jej zawarcia do właściwego okręgowego inspektora pracy.
Czy w szkole musi być alkomat dla pracowników?
Nie. Szkoła ma jedynie uprawnienie a nie obowiązek wprowadzenia wewnętrznej kontroli trzeźwości.
Czy okres prowadzenia niepublicznego przedszkola będzie zaliczany do stażu pracowniczego?
Nie. Zgodnie z art. 170 ust. 1 Prawa oświatowego nie jest to bowiem okres prowadzenia działalności gospodarczej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń