Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie dla poratowania zdrowia

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie dla poratowania zdrowia

Nauczycielowi, który z powodu rozwiązania stosunku pracy nie wykorzystał przysługującego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent pieniężny. Sprawdź, czy prawo do takiego ekwiwalentu ma także nauczyciel, którego stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu bezpośrednio po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia.

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela).

W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu:

  • rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
  • powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby,
  • powołania do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego

– nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w szkole feryjnej i 35 dni w szkole nieferyjnej (art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Urlop uzupełniający po urlopie dla poratowania zdrowia

Korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia jest traktowane na równi z czasową niezdolnością do pracy z powodu choroby. Dlatego też nie zmniejsza nie wymiaru urlopu wypoczynkowego należnego nauczycielowi w danym roku. Zgodnie bowiem z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela, w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu:

  • niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną,
  • urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
  • urlopu ojcowskiego,
  • urlopu rodzicielskiego,
  • urlopu dla poratowania zdrowia,
  • odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego

– nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

W związku z powyższym, nauczyciel, który przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, po jego zakończeniu ma prawo do urlopu uzupełniającego. 

Ustanie zatrudnienia po urlopie dla poratowania zdrowia – należny ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop z powodu rozwiązania stosunku pracy. Nie ma powodów, aby zasady tej nie stosować do nauczycieli rozwiązujących stosunek pracy bezpośrednio po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia. 

Przykład: Nauczyciel mianowany zatrudniony w szkole feryjnej, korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. W maju 2022 r. złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31 sierpnia 2022 r. Nauczyciel ten był zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w roku szkolnym 2021/2022, zatem nabył prawo do urlopu w czasie ferii szkolnych. Nie mógł z niego skorzystać, gdyż w czasie ferii szkolnych przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że w momencie rozwiązania stosunku pracy nauczycielowi należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Nauczyciel, który rozwiązuje stosunek pracy z końcem roku szkolnego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu dla poratowania zdrowia, ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql