Średnia z godzin ponadwymiarowych, gdy nauczyciel przez część roku chorował

Patryk Kuzior
Data publikacji: 2 lipca 2019 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Nauczyciel był niezdolny do pracy z powodu choroby od 6 marca do 19 czerwca. Z jakiego okresu należy zliczyć średnią z godzin ponadwymiarowych wliczaną do wynagrodzenia za urlop – od września do maja czy tylko z okresu świadczenia pracy tj. od września do marca? 
Odpowiedź: Choroba nauczyciela nie modyfikuje zasad ustalania wynagrodzenia urlopowego. W przypadku godzin ponadwymiarowych średnią ustala się – pomimo choroby - z okresu wrzesień – maj i dzieli przez 9.

Jedna reguła liczenia wynagrodzenia za urlop

Za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i zajęcia dodatkowe oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu (art. 67 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Składniki wliczane do wynagrodzenia urlopowego

Uszczegółowienie tych zasad nastąpiło w rozporządzeniu MEN w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli. W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się:

  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
  • odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
  • wynagrodzenie za pracę w święto,
  • jednorazowy dodatek uzupełniający
    (§1 ust. 1 ww. rozporządzenia).

W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nie uwzględnia się:

  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego oraz wynagrodzenia za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną
    (§1 ust. 2 ww. rozporządzenia).

Średnią z godzin ponadwymiarowych zawsze liczymy z miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu

Z dalszych przepisów wynika natomiast, że:

  • składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu, przy czym w przypadku gdy okres wykonywania zadań lub zajęć uprawniających do dodatku funkcyjnego jest krótszy niż okres roku szkolnego, wysokość dodatku oblicza się, mnożąc otrzymywaną stawkę z tego tytułu przez liczbę miesięcy, w których nauczyciel wykonywał zadania lub zajęcia. Uzyskaną kwotę dzieli się przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu;
  • wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
W analizowanym przypadku uwzględniamy więc stałe w wysokości miesięcznej, zgodnie z angażem nauczyciela. Co się zaś tyczy godzin ponadwymiarowych to musimy ustalić średnią uwzględniając – pomimo choroby – okres wrzesień – maj. Zatem odpowiadając wprost na pytanie przy obliczaniu tej części podstawy urlopowej dzielimy przez 9.
dr Patryk Kuzior

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql