Egzamin klasyfikacyjny – czy przysługuje za niego dodatkowe wynagrodzenie

Egzamin klasyfikacyjny – czy przysługuje za niego dodatkowe wynagrodzenie

Wchodząc w skład komisji przeprowadzającej egzamin klasyfikacyjny, nauczyciel wykonuje dodatkowe obowiązki służbowe. Zwykle czyni to w szkole, w której jest zatrudniony, ale czasami może zostać oddelegowany do innej szkoły. Czy z tego tytułu przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

Egzamin klasyfikacyjny – w 4 przypadkach

Do egzaminu klasyfikacyjnego może przystąpić uczeń:

  • nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności, a jeżeli nieobecność była nieusprawiedliwiona – za zgodą rady pedagogicznej (art. 44k ust. 2 i 3 ustawy o systemie oświaty),
  • spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą (art. 37 ust. 4 Prawa oświatowego),
  • realizujący indywidualny tok nauki (art. 115 ust. 3 Prawa oświatowego),
  • przechodzący ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, jednego typu do szkoły publicznej innego typu, jak również uczeń niepublicznej szkoły artystycznej nieposiadającej uprawnień szkoły publicznej do szkoły publicznej (art. 164 ust. 3 i 4 Prawa oświatowego).

Skład komisji na egzaminie klasyfikacyjnym

Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia nieklasyfikowanego z powodu usprawiedliwionej nieobecności przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły (art. 44l ust. 1 ustawy o systemie oświaty). W skład tej komisji wchodzą:

  • nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako przewodniczący komisji;
  • nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne (§ 15 ust. 5 rozporządzenia MEN z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych).
W pozostałych przypadkach w skład komisji wchodzą:
    • dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły - jako przewodniczący komisji;
    • nauczyciel albo nauczyciele zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany ten egzamin.

Nauczyciel z innej szkoły na egzaminie klasyfikacyjnym

Wyjątkowo w skład komisji może zostać powołany nauczyciel zatrudniony w innej szkole. Dotyczy to przypadku, gdy nie jest możliwe powołanie nauczyciela danego języka obcego nowożytnego w skład komisji przeprowadzającej egzamin klasyfikacyjny. Takie rozwiązanie jest przewidziane dla ucznia, który kontynuuje we własnym zakresie naukę języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego lub uczęszcza do oddziału w innej szkole na zajęcia z języka obcego nowożytnego. Dyrektor szkoły wówczas powołuje w skład komisji nauczyciela danego języka obcego nowożytnego zatrudnionego w innej szkole, w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły (§ 15 ust. 6 i 7 rozporządzenia MEN z dnia 3 sierpnia 2017 r.).

Nauczyciel na egzaminie klasyfikacyjnym bez dodatkowego wynagrodzenia

Przepisy nie przewidują dodatkowego wynagrodzenia dla nauczycieli uczestniczących w egzaminie klasyfikacyjnym. Oznacza to, że obowiązki te nauczyciel realizuje w ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia (art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela). Nie są to zadania realizowane w ramach pensum, ponieważ nie można ich zaliczyć do zajęć realizowanych bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz. Tym samym nauczyciel nie realizuje wtedy godzin ponadwymiarowych.

Dotyczy to także nauczyciela uczestniczącego w egzaminie klasyfikacyjnym w innej szkole.
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql