Brak nowego rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nauczycieli – i co dalej

Michał Kowalski
Data publikacji: 6 września 2023 r.
Poleć znajomemu
Brak nowego rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nauczycieli – i co dalej

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji nauczycieli do tej pory nie weszło w życie. Co to oznacza dla dyrektora szkoły? Jakimi wymaganiami się kierować, zatrudniając nauczyciela we wrześniu 2023 r.?

Co się dzieje z nowym rozporządzeniem w sprawie kwalifikacji nauczycieli

Przypomnijmy, że nowe rozporządzenie MEiN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli miało wejść w życie 1 września 2023 r. Jego przyjęcie stało się konieczne m.in. z uwagi na nowe standardy kształcenia nauczycieli. Jest już 6 września, tymczasem rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane przez ministra. Jego wejście w życie może nastąpić najwcześniej następnego dnia po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Z portalu legislacja.gov.pl wynika, że 2 sierpnia przedstawione zostały stanowiska w toku konsultacji nad projektem. Zastrzeżenia zgłosiły m.in. uczelnie. Brak jest jednak kolejnych aktualizacji stanu prac legislacyjnych. 

Nauczyciele muszą spełniać wymogi kwalifikacyjne według dotychczasowego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej

Co to znaczy dla dyrektorów? Oczywiście w tej sytuacji należy opierać się na aktualnym stanie prawnym a więc rozporządzeniu MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzeniu temu podlegać będą wszyscy nauczyciele zatrudnieni pod koniec sierpnia jak i we wrześniu – do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie nowego rozporządzenia.

Nauczyciele zatrudnieni na początku roku szkolnego 2023/2024 do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie nowego rozporządzenia muszą spełniać wymagania kwalifikacyjne według rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r.

Przepisy przejściowe gwarantują nauczycielom zachowanie kwalifikacji i dalsze zatrudnienie

Warto dodać, że nauczyciele ci nie stracą uprawnień po wejściu w życie nowego rozporządzenia. Gwarantują im to przewidziane w projekcie rozwiązania przejściowe. Otóż kwalifikacje zachowają nauczyciele pozostający w zatrudnieniu w dniu wejścia w życie nowego rozporządzenia:

  • posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela na podstawie dotychczasowych przepisów.
  • na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie przepisów dotychczasowych.

Poza tym nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie nowego rozporządzenia, którym na podstawie dotychczasowych przepisów uznano ukończony kierunek (specjalność) studiów za zbliżony do nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, również zachowają kwalifikacje, ale jedynie w danym typie szkoły lub rodzaju placówki (§ 38 – 40 w projekcie).

Wskazani nauczyciele będą mogli bez przeszkód kontynuować zatrudnienie i nie dojdzie do wygaśnięcia ich stosunku pracy.
Źródło:
  • projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (z 31 maja 2023 r.)
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql