Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na czas określony

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 12 maja 2022 r.
Poleć znajomemu
Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na czas określony

Zatrudnienie nauczyciela mianowanego na czas określony jest możliwe m.in., gdy taka potrzeba wynika z organizacji nauczania. Sprawdzamy, czy za taką można uznać sytuację, w której w szkole podstawowej tworzony jest dodatkowy oddział klasy pierwszej. Czy dyrektor może zatrudnić nauczyciela mianowanego na okres trzech lat, jeżeli przewiduje dodatkowych oddziałów pierwszej klasy w kolejnych latach?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • kiedy dyrektor może zatrudnić nauczyciela mianowanego na czas określony
  • czy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej można zatrudnić na okres trzech lat
  • czy umowa na czas określony zawarta w związku z potrzebami organizacyjnymi wyczerpuje limit umów terminowych

Kiedy dyrektor może zatrudniać nauczycieli mianowanych na czas określony

Zasadą jest, że nauczycieli ze stopniem nauczyciela mianowanego zatrudnia się na podstawie mianowania. Jeżeli natomiast nie ma możliwości zapewnienia wymiary zajęć – na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Karta Nauczyciela przewiduje jednak dwie sytuacje, w których z nauczycielem mianowanym można nawiązać umowę o pracę na czas określony. Zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, taka możliwość istnieje, gdy potrzeba wynika z organizacji nauczania lub konieczności zastępstwa nieobecnego nauczyciela w pracy.

Analiza demograficzna jako uzasadnienie potrzeb organizacyjnych

Jeżeli z analizy demograficznej w gminie wynika, że w kolejnych latach nie będą tworzone dodatkowe oddziały klasy I, to zatrudnienie nauczyciela mianowanego na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na czas określony wydaje się uzasadnione. Konieczność utworzenia dodatkowego oddziału tylko w nadchodzącym roku szkolnym wskazuje bowiem na zaistnienie potrzeby wynikającej z potrzeby nauczania.

Jeżeli drugi oddział klasy I został utworzony wyjątkowo w tym roku szkolnym, a w perspektywie kolejnych lat liczba dzieci nie będzie uzasadniała tworzenia drugiego oddziału klasy I, dyrektor szkoły może zawrzeć z nauczycielem umowę na czas określony na okres do 3 lat (36 miesięcy).

Takie stanowisko jest wyrażane również w orzecznictwie. W wyroku z 14 czerwca 2016 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że jeżeli oddziały przedszkolne nie stanowią stałej, obligatoryjnej struktury organizacyjnej szkoły, a ich powołanie zależy od podejmowanej co roku decyzji organu prowadzącego, podyktowanej naborem do tych oddziałów, od czego zależy zapewnienie środków finansowych na ich funkcjonowanie, to świadczy to o szczególnych potrzebach wynikających z organizacji nauczania w rozumieniu art. 10 ust. 7 ustawy z 1982 r. Karta Nauczyciela, uzasadniających zatrudnienie nauczyciela mianowanego na czas określony (sygn. akt II PK 142/15).

Pogląd ten potwierdza zasadność zatrudnienia nauczyciela na czas określony w sytuacji, gdy prognoza wskazuje, że w kolejnych latach w szkole będzie powstawało mniej oddziałów.

Umowa na okres trzech lat wyczerpie limit umów na czas określony

Należy zauważyć, że umowa zawarta na okres trzech lat będzie podlegała 36-miesięcznemu limitowi. To oznacza, że po jej zakończeniu, po 36 miesiącach, nie będzie można ponownie zatrudnić tego samego nauczyciela na kolejny rok szkolny z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania (art. 10 ust. 12 Karty Nauczyciela). Gdyby więc za trzy lata ponownie został utworzony dodatkowy oddział klasy I, stosunek pracy z nauczycielem trzeba będzie nawiązać na czas nieokreślony.

Pobierz wzór umowy o pracę nauczyciela zawartej na czas określony z przyczyn organizacyjnych.

Orzecznictwo:

  • Wyrok Sądu Najwyższego z 14 czerwca 2016 r. (sygn. akt II PK 142/15).
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql