Jak rozumieć staż pracy wymagany przy zatrudnianiu pracowników niepedagogicznych

Jak rozumieć staż pracy wymagany przy zatrudnianiu pracowników niepedagogicznych

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, wśród wymagań niezbędnych do zajmowania stanowisk niepedagogicznych, zazwyczaj wskazuje minimalny staż pracy. Sprawdź, czy chodzi o staż pracy na danym stanowisku czy ogólny dotychczasowy okres zatrudnienia.  

Brak definicji „stażu pracy” w rozporządzeniu 

Minimalne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach przez pracowników samorządowych określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Rozporządzenie to definiuje, co należy rozumieć przez poszczególne poziomy wykształcenia. W zakresie stażu pracy odnosi się wyłącznie do stażu pracy dla kierowniczych stanowisk urzędniczych i stanowisk urzędniczych, na których stosunek pracy nawiązano na podstawie umowy o pracę wskazując, że do stażu pracy wymaganego na kierowniczych stanowiskach urzędniczych wlicza się wykonywanie działalności gospodarczej, zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy.

Staż pracy musi wiązać się z nabywaniem doświadczenia na określonym stanowisku

Co do tego jak należy rozumieć w tym kontekście termin „staż pracy” spotkać się można z różnymi poglądami. Niektórzy wskazują, że jest to ogólny staż pracy rozumiany jako dowolne zatrudnienie w ramach stosunku pracy, inni wskazują, że nie jest to dowolny staż pracy, a staż na stanowisku pracy, na którym zdobyć można doświadczenie przydatne do pracy na danym stanowisku (np. 2 lub 4 lata pracy w księgowości dla starszego księgowego).

W mojej ocenie w rozporządzeniu mowa o stażu pracy na określonym stanowisku u dowolnego pracodawcy. Wynika to z tego, że rozporządzenie reguluje minimalne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach. Przyjęcie zatem, że w rozporządzeniu zawarto ogólny staż pracy prowadziłoby do nieracjonalnych wniosków (np. możliwość powierzenia pracownikowi z doświadczeniem wyłącznie w pracy jako sprzedawca pracy specjalisty ds. kadr).
Katarzyna Maladyn-Krupa

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql