Przeniesienie w stan nieczynny w okresie urlopu zdrowotnego

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego
Data publikacji: 15 marca 2017 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Nauczyciel wygaszanego gimnazjum w marcu 2017 r. rozpoczął korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy można temu nauczycielowi w maju 2017 r. wręczyć informację o przeniesieniu w stan nieczynny?
Odpowiedź: Tak. W okresie urlopu zdrowotnego (a także po złożeniu wniosku urlopowego, a przed jego udzieleniem) nauczyciel może otrzymać informację o przeniesieniu w stan nieczynny.
Urlop zdrowotny nie uratuje przed zwolnieniem...

Nauczycielowi można wypowiedzieć stosunek pracy w trybie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela zarówno w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia, a także po złożeniu wniosku o udzielenie tego urlopu (uchwała Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2013 r. I PZP 1/13). Przyjmuje się więc, że korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia nie daje nauczycielowi żadnej ochrony przed wypowiedzeniem.

… a tym bardziej przed przeniesieniem w stan nieczynny

Tym bardziej więc taka ochrona nie obowiązuje w przypadku przeniesienia w stan nieczynny z art. 225 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe. Jest to bowiem instytucja, którą stosuje się tylko za zgodą nauczyciela. Jeśli więc nauczyciel zgodzi się na przeniesienie w stan nieczynny, wówczas nie ma już możliwości odwołania się do sądu pracy. Jeśli zaś odmówi, wtedy dyrektor wręcza mu wypowiedzenie stosunku pracy, a jak już wyżej ustalono, Sąd Najwyższy przesądził o tym, że urlop zdrowotny nie chroni przed wypowiedzeniem.

Dyrektor może w okresie korzystania przez nauczyciela z urlopu zdrowotnego informację o przeniesieniu w stan nieczynny. W okresie urlopu może też nastąpić samo przeniesienie w stan nieczynny.

O ile więc nauczyciel wygaszanego gimnazjum może skorzystać z urlopu zdrowotnego, o tyle, w przypadku przeniesienia w stan nieczynny urlop będzie mógł być wykorzystywany tylko do dnia wygaśnięcia stosunku pracy w następstwie przeniesienia w stan nieczynny.

Orzecznictwo:

  • Uchwała Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2013 r. (I PZP 1/13).
Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel