Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zmiany w prawie oświatowym

Zakładka „Zmiany w prawie oświatowym” to zbiór artykułów o najnowszych przepisach, informacje o wejściu w życie nowych ustaw i rozporządzeń. Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat wprowadzanych zmian w prawie oświatowym i nie tylko. Dzięki stale aktualizowanym treściom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Sprawdź, kiedy i jakie przepisy prawa oświatowego wchodzą w życie i w jaki sposób zastosować je w swojej placówce oświatowej.

Nowe zasady zwrotu kosztów jednorazowego przewozu uczniów – nowe uchwały

Nowe zasady zwrotu kosztów jednorazowego przewozu uczniów – nowe uchwały

Nowelizacja ustawy – Prawo oświatowe, wprowadzająca nowe brzmienie art. 39a ust. 2 i 3, weszła w życie 27 października 2022 r. Wprowadziła nowe zasady zwrotu kosztów jednorazowego przewozu uczniów. Jednocześnie wskazała, że rada gminy jest uprawniona do określenia w drodze uchwały stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu. Dotychczas rada gminy na podstawie art. 39a ust. 3 uprawniona była do określenia średniej ceny jednostki paliwa w gminie na każdy rok szkolny.

Ocena pracy w szkole artystycznej

Ocena pracy w szkole artystycznej – nowe kryteria

W życie weszło nowe rozporządzenie dotyczące oceny pracy w szkołach artystycznych. Przede wszystkim przewidziano w nim kryteria oceny pracy. Sprawdź jakie kryteria oceny pracy przewidziano dla nauczyciela i dyrektora szkoły artystycznej.

Kwalifikacje pedagoga specjalnego w szkole artystycznej

Kwalifikacje pedagoga specjalnego w szkole artystycznej

Obowiązek zatrudnienia pedagoga specjalnego może obejmować także ogólnokształcącą szkołę artystyczną. W życie weszła właśnie nowelizacja rozporządzenia regulująca wymogi kwalifikacyjne dla takiego pedagoga.

Nowe zasady obliczania zwrotu kosztów przewozu dziecka

Nowe zasady obliczania zwrotu kosztów przewozu dziecka

Od 27 października 2022 r. obowiązywać będą zmodyfikowane zasady obliczania zwrotu kosztów przewozu dziecka do szkoły lub przedszkola dla rodziców. Zmieni się przede wszystkim wzór obliczenia i zasada wyliczania stawki za 1 km przebiegu pojazdu.

Języki obce na egzaminie ósmoklasisty – dla ucznia z Ukrainy

Języki obce na egzaminie ósmoklasisty – dla ucznia z Ukrainy

Uczeń z Ukrainy na egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 będzie miał 6 języków obcych do wyboru. W życie weszła właśnie nowelizacja rozporządzenia regulującego tę kwestię.

Jak przeprowadzać kontrolę osobistą wychowanka MOW i zakładu poprawczego

Jak przeprowadzać kontrolę osobistą wychowanka MOW i zakładu poprawczego

Minister Sprawiedliwości przyjął rozporządzenie regulujące zasady przeprowadzania kontroli osobistej wychowanków zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich, młodzieżowych ośrodków wychowawczych i okręgowych ośrodków wychowawczych. Sprawdzamy szczegóły.

Uczniowie w elektronicznej dokumentacji medycznej

Uczniowie w elektronicznej dokumentacji medycznej

Do 31 sierpnia 2027 r. karta profilaktycznego badania ucznia oraz dokumentacja indywidualną ucznia może być prowadzona przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania lub higienistkę szkolną w formie papierowej. Natomiast od roku szkolnego 2027/2028 dokumenty te wejdą obowiązkowo w skład elektronicznej dokumentacji medycznej.

Zmiany w kosztach dowodu dzieci z niepełnosprawnościami prawie pewne

Zmiany w kosztach dowozu dzieci z niepełnosprawnościami prawie pewne

Senat przyjął nowelizacje Prawa oświatowego oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Przepisy te przewidują zmiany w zakresie zwrotu kosztów dowozu dzieci z niepełnosprawnościami do szkół. Poza tym podnoszą limit wydatków z budżetu państwa na zakup przez samorządy podręczników i ćwiczeń dla uczniów. Ustawa została właśnie podpisana przez Prezydenta.

Nowe wzory druków w szkole zabezpieczające przed fałszerstwem

Nowe wzory druków zabezpieczające przed fałszerstwem

6 października 2022 r. w życie weszła nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Wprowadzono w niej zmiany w drukach tych dokumentów z uwagi na konieczność zabezpieczenia ich przed fałszerstwem.

Badania alkomatem i narkotesty u nieletnich w zakładach poprawczych i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych

Badania alkomatem i narkotesty u nieletnich w zakładach poprawczych i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych

Jak przeprowadzać badania na obecność substancji psychoaktywnych u nieletnich w zakładach poprawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i innych tego typu placówkach? Kto może przeprowadzić badanie wychowanka? Odpowiedzi na te pytania dostarcza rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty