Nowe druki świadectw i dyplomów – obowiązuje nowe rozporządzenie

Monika Fidler

Monika Fidler

Data publikacji: 1 lutego 2017 r.
Poleć znajomemu
Nowe druki świadectw i dyplomów – obowiązuje nowe rozporządzenie

Do nowego rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych wprowadzono 18 nowych wzorów świadectw. Związane jest to z uwzględnieniem na nich znaków graficznych Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) określających poziomy wykształcenia i kwalifikacji. Podpowiadamy, co jeszcze się zmieniło!

18 nowych wzorów świadectw ze znakami PRK

Ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji wyróżnia kwalifikacje pełne oraz kwalifikacje cząstkowe. Taki podział jest odzwierciedlony w załącznikach do rozporządzenia określających wzory świadectw i dyplomów. Kwalifikacje pełne posiadać będą znak PRK w formie cyfr rzymskich, natomiast na dokumentach potwierdzających kwalifikacje cząstkowe – będą cyfry arabskie.

W rozporządzeniu w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków szkolnych wprowadzono 4 wersje świadectw potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz 4 wersje dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, zależnie od poziomów, jakie zostały określone w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji zawodów.

Sprawdzian szóstoklasisty zniknie z druków

Rozporządzenie uwzględnia również zmiany wprowadzone do art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty przez art. 1 ust. 1 pkt 9 ustawy z 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Jak wiadomo od bieżącego roku szkolnego nie obowiązuje już sprawdzian szóstoklasisty. W związku z tym rozporządzenie nie zawiera już odniesień do zaświadczeń o szczegółowych wynikach sprawdzianu.

Rozporządzenie obowiązuje od 28 stycznia 2017 r.
  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 170).
Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel