Nowe rozwiązania w zakresie organizacji konkursów, turniejów i olimpiad

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Data publikacji: 29 sierpnia 2017 r.
Poleć znajomemu
Nowe rozwiązania w zakresie organizacji konkursów, turniejów i olimpiad

1 września w życie wejdzie nowelizacja rozporządzenia dotyczącego przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Sprawdzamy, jakie zmiany przewidziano w rozporządzeniu.

Zmiana terminu konkursu tylko w jednym przypadku

W zmienionym rozporządzeniu przewidziana jest możliwość zmiany w ciągu roku szkolnego regulaminu konkursu organizowanego przez kuratora oświaty w przypadku uzasadnionej konieczności zmiany terminu przeprowadzenia eliminacji na poszczególnych stopniach konkursu. Ostatecznie zmiana terminu nie będzie możliwa w przypadku zmiany kryteriów kwalifikowania uczestników do kolejnych stopni konkursu i zmiany warunków uzyskiwania wyróżnień oraz tytułów laureata lub finalisty konkursu, choć takie rozwiązania planowano w projekcie nowelizacji.

Olimpiady dla uczniów szkół podstawowych

Nowością będzie również organizacja olimpiad także dla uczniów szkół podstawowych. Jest to zmiana będąca konsekwencją planowanego wygaszenia gimnazjum i przekształcenia 6-klasowych szkół podstawowych w szkoły 8-klasowe. Z drugiej strony w okresie przejściowym w olimpiadach będą mogli brać udział także uczniowie gimnazjów.

Poza tym w nowelizacji wyposażono MEN w nową kompetencję, polegającą na podjęciu ostatecznego rozstrzygnięcia o wyborze terminu przeprowadzenia eliminacji danej olimpiady lub turnieju w przypadku konieczności zmiany terminu przeprowadzenia eliminacji na poszczególnych stopniach olimpiady.

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. z 2017 r. poz. 1580).
Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel