Cofnięcie skierowania do nauczania religii w szkole niepublicznej

Data publikacji: 3 października 2022 r.
Poleć znajomemu
Cofnięcie skierowania do nauczania religii w szkole niepublicznej

Cofnięcie skierowania dla nauczyciela religii oznacza, że nie może on dalej prowadzić zajęć z tego przedmiotu. Dotyczy to również szkół i przedszkoli niepublicznych. Jesteś dyrektorem takiej szkoły lub przedszkola? Sprawdź, jak zareagować w przypadku cofnięcia skierowania dla nauczyciela religii.

Karta Nauczyciela w szkołach niepublicznych – w ograniczonym zakresie

Zakres stosowania Karty Nauczyciela w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolach:

  • publicznych niesamorządowych,
  • niepublicznych

jest ograniczony do enumeratywnie wskazanych przepisów (art. 91b ust. 2 Karty Nauczyciela). Nauczyciele ci nie są objęci przepisami dotyczącymi zasad rozwiązywania stosunku pracy z nauczycielami, w tym także art. 23 Karty Nauczyciela.

Cofnięcie skierowania wyklucza dalszą pracę

Nauczyciel religii może być zatrudniony wyłącznie na podstawie imiennego pisemnego skierowania do danego przedszkola lub szkoły. Skierowanie jest wydawane w przypadku Kościoła Katolickiego przez właściwego biskupa diecezjalnego.

Cofnięcie skierowania oznacza utratę uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole (§ 5 ust. 1 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r.).

Cofnięcie skierowania oznacza konieczność zwolnienia z pracy

Dlatego cofnięcie skierowania dla nauczyciela religii w danej szkole publicznej (również nie samorządowej) skutkować musi rozwiązaniem z nim stosunku pracy. W związku z powyższym konieczne jest zastosowanie przepisów Kodeksu pracy (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).

Umowa zawarta z nauczycielem na czas określony rozwiązuje się:
    • na mocy porozumienia stron;
    • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
    • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
    • z upływem czasu, na który była zawarta (art. 30 § 1 Kodeksu pracy).

Czy można zwolnić nauczyciela religii bez wypowiedzenia

Cofnięcie skierowania jest równoznaczne z utratą uprawnień do nauczania religii w danym przedszkolu lub szkole. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy).

Gdyby podstawą cofnięcia skierowania były okoliczności zawinione przez nauczyciela, umowa mogłaby zostać rozwiązana bez wypowiedzenia.

W tym wypadku rozwiązanie umowy może nastąpić również w czasie zwolnienia lekarskiego, gdyż ochrona stosunku pracy w czasie usprawiedliwionej nieobecności dotyczy wyłącznie zakazu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 41 Kodeksu pracy).

W ostateczności wypowiedzenie

Jeżeli jednak cofnięcie skierowania nie jest niczym uzasadnione, to podstawą rozwiązania umowy może być porozumienie stron lub wypowiedzenie (art. 30 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy). Jeżeli nauczyciel nie wyrazi zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, dyrektor będzie zmuszony wypowiedzieć umowę o pracę. Wypowiedzenie nie będzie jednak możliwe dopóki nauczyciel jest nieobecny w pracy (art. 41 Kodeksu pracy).

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql