Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony będzie wymagać uzasadnienia

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 4 kwietnia 2023 r.
Poleć znajomemu
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony będzie wymagać uzasadnienia

Na 2023 rok planowane są zmiany w Kodeksie pracy, które obejmą m.in. większą ochronę przed zwolnieniem pracowników zatrudnionych na czas określony. Przede wszystkim, od 26 kwietnia 2023 r., konieczne będzie pisemne uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Dodatkowo rozwiązanie umowy na czas określony za wypowiedzeniem wymagać ma zawiadomienia związków zawodowych w szkole. Rozszerzy się także zakres roszczeń pracowników zwolnionych z pracy za wypowiedzeniem.  Sprawdź, do kiedy będzie można rozwiązać umowę o pracę na czas określony bez uzasadnienia.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2023

Zasadniczą różnicą między zwolnieniem pracownika szkoły zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas określony i na czas nieokreślony jest to, że wypowiedzenie umowy na czas określony nie wymaga uzasadnienia. Zwolnienie z pracy pracownika zatrudnionego na czas określony wymaga zatem tylko skutecznego złożenia pisemnego wypowiedzenia. Ta różnica przy wypowiadaniu umów o pracę nie jest uzasadniona i powoduje mniejszą ochronę stosunku pracy zawartego w szkole na czas określony.  Zmiany w Kodeksie pracy, które wchodzą w życie 26 kwietnia 2023 rok przewidują, że także wypowiedzenie umowy o prace na czas określony będzie wymagać pisemnego uzasadnienia.  

Do kiedy wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony możliwe bez uzasadnienia

Zmiany w Kodeksie pracy mają wejść w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia ustawy nowelizującej w Dzienniku Ustaw, które nastąpiło 4 kwietnia 2023 r.. Oznacza to, że nowe przepisy Kodeksu pracy będą obowiązywać od 26 kwietnia 2023 r. Przepisy przejściowe przewidują jednak, że rozwiązanie umowy o pracę na czas określony bez uzasadnienia możliwe jest do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie zmian w Kodeksie pracy, tj. do 25 kwietnia 2023 r.

Konsultacje związkowe wypowiedzenia umowy o pracę w szkole

Obecnie tylko rozwiązanie umowy o pracę nauczyciela, także zawartej na czas określony, na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela, wymaga przeprowadzenia konsultacji związkowych (art. 20 ust. 5a Karty Nauczyciela). W pozostałych przypadkach wyłącznie rozwiązanie umowy na czas nieokreślony wymaga zawiadomienia związków zawodowych. Jeszcze przed majowym ruchem kadrowym tj. z dniem 26 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy, które zobligują do zawiadomienia reprezentującej pracownika szkoły organizacji związkowej także o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.

Przywrócenie do pracy pracownika zatrudnionego na czas określony

Obecnie pracownik szkoły, który był zatrudniony na czas określony i został zwolniony z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, może żądać jedynie odszkodowania. Nowe przepisy Kodeksu pracy na 2023 rok przewidują, że zakres roszczeń pracowników zatrudnionych na czas określony zostanie rozszerzony o możliwość żądania orzeczenia bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu do pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Wyłącznie odszkodowanie za niezasadnie lub bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony orzekane będzie tylko, jeśli:

  • przed wydaniem orzeczenia sądu pracy upłynął termin, do którego umowa miała trwać,
     lub
  • przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu.

Odszkodowanie będzie przysługiwać w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres 3 miesięcy (art. 47(1) Kodeksu pracy 2023). 

Anna Trochimiuk radca prawny

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql