Wyrównanie dodatku stażowego po doliczeniu dodatkowego okresu do stażu pracy

Michał Kowalski
Data publikacji: 13 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Wyrównanie dodatku stażowego po doliczeniu dodatkowego okresu do stażu pracy

Czy należy wyrównać dodatek stażowy po udokumentowaniu i doliczeniu dodatkowego okresu do stażu pracy? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest prosta. Pewne wnioski można jednak wysnuć w oparciu o wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2005 r. II PK 339/04.

Dodatek stażowy determinowany stażem pracy

Ogólny staż pracy jest istotnym kryterium, które determinuje:

  • wysokość dodatku za wysługę lat nauczyciela,
  • wysokość dodatku za wieloletnią pracę pracownika niepedagogicznego,
  • moment nabycia i wysokość nagrody jubileuszowej.

Doliczenie do stażu pracy po udokumentowaniu

Ogólnie rzecz ujmując, do stażu pracy zalicza się nie tylko bieżący okres zatrudnienia, ale także:

Zaliczenie tych okresów wymaga przedłożenia określonych dokumentów przez pracownika. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy w takiej sytuacji dokonuje się wyrównania dodatku stażowego.

Co na to Sąd Najwyższy

Przepisy nie udzielają wprost odpowiedzi na to pytanie, dlatego sprawa wyrównania jest dyskusyjna. Wyrównanie takie jest jednak uzasadnione.

Warto tu przytoczyć stanowisko Sądu Najwyższego w wyroku z 29 czerwca 2005 r. II PK 339/04 "Nieuzyskanie przez pracodawcę wiadomości o przysługującym pracownikowi z mocy prawa prawie do dodatkowego urlopu wypoczynkowego może - w konkretnych okolicznościach - oznaczać tylko tyle, że pracodawcy nie można zarzucić zawinionego niewykonywania zobowiązania do udzielenia urlopu zgodnie z przepisami prawa pracy (por. w szczególności art. 161 k.p.). Brak winy pracodawcy nie unicestwia samego prawa do urlopu wypoczynkowego, może jednak - razem z innymi okolicznościami - mieć znaczenie przy rozpatrywaniu roszczenia o ekwiwalent pieniężny przysługujący "w razie niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części" (art. 171 § 1 k.p.). Roszczenia te podlegają ocenie według przepisów o przedawnieniu roszczeń (por. w szczególności art. 291 § 1 k.p.)."

Moment przedstawienia dokumentów nie ma znaczenia

Wprawdzie stanowisko to dotyczy urlopu wypoczynkowego. Niemniej jednak można z niego wysnuć pewne wnioski. To, że pracodawca nie uzyskał informacji o uprawnieniu pracowniczym skutkuje tylko tym, że pracodawcy nie wolno obwiniać za niezrealizowanie tego uprawnienia. Niemniej jednak brak tej informacji nie eliminuje tego uprawnienia.

To, że pracownik nie przedstawił od razu dokumentów potwierdzających jego staż pracowniczy, nie oznacza, że traci on uprawnienia związane z tym stażem. Nadal mu one przysługują, z tym że za brak ich realizacji oczywiście nie można obwiniać pracodawcy.

Staż pracy to kryterium obiektywne

Poza tym dodatek stażowy jest składnikiem wynagrodzenia zależnym od okoliczności obiektywnych tj. stażu pracowniczego, a nie od momentu jego udokumentowania. Innymi słowy, liczy się rzeczywista długość stażu pracowniczego.

Konieczne wyrównanie dodatku stażowego

Z tego względu po przedstawieniu dokumentów i doliczeniu danego okresu do stażu pracy należy wyrównać dodatek stażowy za okres:

  • 3 lat wstecz (z uwagi na 3-letni termin przedawnienia), lub
  • od początku zatrudnienia

w zależności od tego, który okres rozpoczął się później.

Wyrównania należy dokonać z urzędu, nawet jeśli pracownik szkoły nie będzie go żądał.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql