Zawieszenie świadczenia kompensacyjnego – w jakich przypadkach

Michał Kowalski
Data publikacji: 20 lutego 2023 r.
Poleć znajomemu
Zawieszenie świadczenia kompensacyjnego – w jakich przypadkach

Podjęcie zatrudnienia w trakcie świadczenia kompensacyjnego może skutkować jego zawieszeniem. Sprawdź, w jakich przypadkach można pracować w trakcie pobierania tego świadczenia i uniknąć zawieszenia jego wypłaty.

Zawieszenie świadczenia kompensacyjnego bez względu na przychód

Charakterystycznym dla świadczenia kompensacyjnego jest jego zawieszenie bez względu na uzyskiwany przychód. Dzieje się tak w przypadku podjęcia pracy w jednostkach oświaty. Nauczyciel nie może wówczas pobierać przyznanego mu świadczenia – do momentu ustania zatrudnienia (art. 9 ust. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych).

Zawieszenie świadczenia kompensacyjnego nie dotyczy umów cywilnoprawnych

Przede wszystkim zawieszenie wypłaty świadczenia kompensacyjnego bez względu na uzyskiwany przychód może nastąpić jedynie w przypadku podjęcia pracy. Prowadzenie zajęć w szkole lub placówce oświatowej na podstawie umowy cywilnoprawnej nie powoduje takiego skutku.

Zawieszenie wypłaty świadczenia kompensacyjnego bez względu na przychód nastąpi tylko w przypadku nawiązania stosunku pracy.
Przykład Nauczyciel podczas świadczenia kompensacyjnego zawarł umowę o świadczenie usług z niepubliczną szkołą podstawową. W szkole tej prowadzi 3 godziny zajęć tygodniowo. Taka umowa nie spowoduje zawieszenia wypłaty świadczenia kompensacyjnego.

Zawieszenie a praca poza oświatą

Zawieszenia wypłaty świadczenia kompensacyjnego (bez względu na przychód) nie powoduje zatrudnienie poza jednostką oświaty.

Przykład Podczas świadczenia kompensacyjnego nauczyciel zatrudnił się w szkole językowej. Nie jest to zatrudnienie w jednostce oświaty, dlatego świadczenie kompensacyjne nie zostanie zawieszone (bez względu na przychód).

Zawieszenie nastąpi więc wyłącznie w przypadku podjęcia zatrudnienia w jednej ze szkół lub placówek oświatowych wymienionych w art. 1 Karty Nauczyciela. Przeczytaj komentarz do tego artykułu>>

Co istotne będą to także:

  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
  • centra kształcenia zawodowego,

mimo że staż pracy w tych placówkach nie daje prawa do świadczenia kompensacyjnego (wyrok Sądu Najwyższego z 10 lutego 2022 r. III USKP 109/21więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Tylko praca nauczycielska powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia

Z przepisu art. 9 ust. 2 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych nie wynika wprost, że zawieszenie powoduje jedynie praca nauczycielska. Istotny jest tu jednak sens tej regulacji. Jej celem jest przeciwdziałanie „pozornemu odchodzeniu z zawodu nauczyciela przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a następnie powrotowi do tego zawodu, ale już ze świadczeniem z budżetu państwa” (wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 11 lipca 2018 r. III AUa 481/18, wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 12 lipca 2017 r. III AUa 1424/16).

Z tego względu zawieszenie wypłaty świadczenia kompensacyjnego bez względu na przychód następuje jedynie w przypadku podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela (wyrok Sądu Najwyższego z 10 lutego 2022 r. III USKP 109/21).

Reasumując, do zawieszenia wypłaty świadczenia kompensacyjnego bez względu na uzyskiwany przychód dojdzie w przypadku podjęcia zatrudnienia:

  • na podstawie stosunku pracy (mianowanie, umowa o pracę),
  • w szkole lub innej placówce oświatowej (wymienionej w art. 1 Karty Nauczyciela),
  • na stanowisku nauczyciela.

2 wyjątki od zawieszenia w roku szkolnym 2022/2023

W roku szkolnym 2022/2023 obowiązują jednak dwa wyjątki od opisywanego zawieszenia. Otóż nie nastąpi ono w przypadku podjęcia pracy przez:

  • nauczyciela języka polskiego lub nauczyciela prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego dla cudzoziemców;
  • innego nauczyciela, jeżeli w dniu nawiązania stosunku pracy do szkoły uczęszcza co najmniej 1 uczeń z Ukrainy.
Chodzi tu wyłącznie o uczniów, którzy przybyli do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r., w związku z agresją rosyjską.

Zawieszenie świadczenia kompensacyjnego ze względu na uzyskiwany przychód

Warto jednak pamiętać, że do zawieszenia świadczenia kompensacyjnego może dojść w każdym przypadku z uwagi na wysokość uzyskiwanego przychodu.

Przychód

Skutki

więcej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS

zawieszenie świadczenia kompensacyjnego w całości

więcej niż 70% ale mniej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia

Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql