Kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli – w odrębnej uchwale

Michał Kowalski
Data publikacji: 26 czerwca 2023 r.
Poleć znajomemu
Kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli – w odrębnej uchwale

Nagrody dla nauczycieli powinny być ujęte zarówno w regulaminie wynagradzania jak i w odrębnej uchwale organu prowadzącego. Jednak najważniejszy aspekt nagród czyli kryteria przyznawania to przedmiot regulacji odrębnej uchwały. Co istotne, kryteria te nie mogą być dowolne. Sprawdź, jakie kwestie dotyczące nagród powinny być ujęte w regulaminie wynagradzania nauczycieli a jakie w odrębnej uchwale.

Nagrody dla nauczycieli – co w regulaminie wynagradzania a co w odrębnej uchwale

O ile nagroda kuratora i ministra są uregulowane na poziomie rozporządzenia, o tyle nagroda dyrektora czy organu prowadzącego muszą być doprecyzowane w przepisach wewnętrznych przyjmowanych przez organy prowadzące. W pewnym zakresie będzie do regulamin wynagradzania nauczycieli, ale w szerszym zakresie nagrody są ujmowane w odrębnej uchwale.

 

Nagrody w regulaminie wynagradzania

Nagrody w odrębnej uchwale

Podstawa prawna

art. 30 ust. ust. 1 pkt 4, ust. 6 pkt 4 Karty Nauczyciela

art. 49 ust. 2 Karty Nauczyciela

Zakres przedmiotowy

wysokość (warunki obliczania i wypłacania)

kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli z uwzględnieniem:

  • sposobu podziału środków na nagrody organów prowadzących szkoły i dyrektorów szkół,
  • tryb zgłaszania kandydatów do nagród
  • zasadę, że nagroda może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu w szkole co najmniej 1 roku

Kto przyjmuje

organ prowadzący (rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa)

Konsultacja związkowa

Regulamin podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi nauczycieli (procedura uzgodnieniowa nie jest sprecyzowana w przepisach).

Organ prowadzący kieruje projekt uchwały (jako aktu prawa miejscowego) do organizacji związkowej i wyznacza termin nie krótszy niż 30 dni na przedstawienie niewiążącej opinii.

Z powyższego wynika, że w regulaminie wynagradzania nauczycieli należy ograniczyć się jedynie do kwestii dotyczących wysokości nagród czyli zasad ich obliczania i wypłacania. Regulamin wynagradzania nie może natomiast określać zawierać warunków wypłacania w tym kryteriów nagród (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 marca 2023 r. III OSK 7094/21).

Kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli nie mogą być dowolne

Wiemy już, że kryteria przyznawania nagród powinny być sprecyzowane w odrębnej uchwale organu prowadzącego. Kryteria te powinny odnosić się wyłącznie do pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nauczyciela. W uchwale nie mogą więc znaleźć się kryteria niezwiązane ściśle z czynnościami służbowymi nauczyciela (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi III SA/Łd 853/22).

Przykład Nauczyciel może otrzymać nagrodą np. za ponadprzeciętną aktywność w zakresie pełnienia funkcji opiekuna podczas wycieczek szkolnych. Nie będzie jednak właściwym kryterium np. uczestnictwo nauczyciela w inwentaryzacjach czy w przygotowywaniu projektów regulaminów. Czynności te nie powinny bowiem wchodzić w zakres obowiązków nauczyciela.
Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql