regulamin wynagradzania nauczycieli

10 błędów w uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli

10 błędów w uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli

Regulamin wynagradzania nauczycieli w szkole samorządowej jako akt prawa miejscowego podlega kontroli zewnętrznych organów. Jeżeli jest on niezgodny z przepisami Karty Nauczyciela lub innymi przepisami powszechnie obowiązującego prawa, wówczas podlega stwierdzeniu nieważności. Z tego względu organ prowadzący musi precyzyjnie zredagować treść tego regulaminu. Najlepiej uczyć się na cudzych błędach, dlatego warto sprawdzić, jakich błędów unikać w regulaminie wynagradzania nauczycieli.

Co musi zawierać regulamin wynagradzania nauczycieli

Jakie treści powinien zawierać regulamin wynagradzania nauczycieli w szkole i placówce samorządowej? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela. Przepis ten zawiera upoważnienie do ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli przez organ prowadzący będący jednostką samorządu terytorialnego. Regulamin wynagradzania nauczycieli musi określać:

  • wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania dodatku za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za trudne i uciążliwe warunki pracy,
  • szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • wysokość i warunki wypłacania nagród (o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach).

Zakres tego upoważnienia stanowi katalog zamknięty i nie może być zawężany ani rozszerzany.

Wynagrodzenie zasadnicze poza regulaminem wynagradzania

Często popełnianym błędem jest umieszczenie w regulaminie wynagradzania nauczycieli regulacji dotyczących wynagrodzenia zasadniczego np. zasad zmiany wysokości tego wynagrodzenia. Tymczasem kwestie te są kompleksowo uregulowane w Karcie Nauczyciela. Co więcej, wynagrodzenie zasadnicze nie zostało wskazane w upoważnieniu w art. 30 ust. 6 Karty Nauczyciela. Regulamin wynagradzania nie może więc regulować żadnych kwestii dotyczących wynagrodzenia zasadniczego.

W artykule sprawdzisz, jakich błędów unikać w regulaminie wynagradzania nauczycieli w zakresie:

  • dodatku za wysługę lat,
  • dodatku funkcyjnego,
  • dodatku motywacyjnego,
  • dodatków za warunki pracy,
  • wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa,
  • nagrody dyrektora i organu prowadzącego.
11 rozwiązań dotyczących dodatku motywacyjnego

Dodatek motywacyjny nauczyciela – 11 pytań i odpowiedzi

Dodatek motywacyjny jest oczywiście składnikiem wynagrodzenia nauczyciela. Jednak nie każdy nauczyciel go otrzymuje. Czy słusznie? To tylko jedna z wielu wątpliwości dotyczących dodatku motywacyjnego, które rozwiewamy w artykule. Sprawdź, na jakich zasadach przyznaje się i wypłaca dodatek motywacyjny.

Komu przysługuje dodatek motywacyjny

Czy nauczyciele szkoły stowarzyszeniowej mogą otrzymać dodatek motywacyjny?

Co do zasady nie. Nauczyciele szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie jak i każdej innej nie samorządowej, a także niepublicznej podlegają Karcie Nauczyciela w ograniczonym zakresie. Nie obejmuje on wynagradzania nauczycieli (art. 91b ust. 2 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że składniki wynagrodzenia takie jak dodatek motywacyjny nie przysługuje we wskazanej szkole.

Z drugiej strony dodatek motywacyjny można przyznać również w takiej szkole, jeżeli możliwość taką przewidziano w:

      • regulaminie wynagradzania
      • umowie o prace (w przypadku braku regulaminu wynagradzania).

W takiej sytuacji dodatek przyznaje się według zasad przyjętych w regulaminie (umowie).

Dodatek motywacyjny – czy dla każdego nauczyciela

Czy dyrektor szkoły może nie przyznać dodatku motywacyjnego?

Choć dodatek motywacyjny wymieniono w art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela, to jednak nie jest on obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia nauczyciela należnym każdemu nauczycielowi. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 czerwca 2021 r. III OSK 3124/21. Dodatek motywacyjny jest przyznawany w oparciu o kryteria przyjęte w regulaminie wynagradzania nauczycieli. Dyrektor dokonuje oceny, w jakim stopniu nauczyciel spełnia te kryteria i czy w związku z tym zasługuje na przyznanie dodatku.

Przeczytaj także: Dodatek motywacyjny nie dla każdego nauczyciela

Przykład

W przypadku długotrwałej nieobecności nie ma możliwości zbadania jakości pracy nauczyciela To może uzasadniać nieprzyznanie dodatku motywacyjnego po powrocie do pracy. Podobny problem powstaje, gdy nauczyciel dopiero rozpoczyna pracę.

Szkoła bez dodatku motywacyjnego

W szkole samorządowej od ponad 2 lat żaden nauczyciel nie otrzymał dodatku motywacyjnego. Czy jest to prawidłowe?

Szczegółowe warunki przyznawania dodatku motywacyjnego (czyli kryteria) powinny być ujęte w regulaminie wynagradzania nauczycieli (art. 30 ust. 6 ust. 1 Karty Nauczyciela. Wprawdzie ocena spełnienia tych kryteriów ma charakter uznaniowy. Niemniej jednak przyjęcie, że żaden nauczyciel nie spełnił ich przez tak długi okres czasu, jest błędne. Nie jest bowiem prawdopodobne, by żaden nauczyciel w szkole nie wykonywał przez 2 lata pracy o odpowiedniej jakości.

Opisany proceder świadczy o tym, że w szkole z góry założono, iż dodatek motywacyjny w istocie nie będzie wypłacany. Takie podejście jest nieprawidłowe.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy w każdej szkole musi być wypłacany dodatek motywacyjny,
  • czy niezbędna jest zgoda związku zawodowego do przyznania dodatku motywacyjnego,
  • czy nauczycielowi można zabrać dodatek motywacyjny,
  • na jakich zasadach dodatek motywacyjny wchodzi do podstawy wymiaru zasiłku i wynagrodzenia urlopowego.

Archiwalny Art. 30 Karty Nauczyciela [Składniki wynagrodzenia nauczycieli oraz inne świadczenia ze stosunku pracy] Praktyczny komentarz

Karta Nauczyciela określa składniki wynagrodzenia nauczycieli, a także inne świadczenia ze stosunku pracy, do których mogą być oni uprawnieni. Wynagrodzenie nauczycieli składa się ze składników obligatoryjnych i fakultatywnych, co oznacza, że nie każdy nauczyciel ma prawo do wszystkich dodatków, w tym dodatku motywacyjnego.  Dużą rolę w zakresie kształtowania poziomu wynagrodzenia nauczycieli ma minister edukacji oraz organ prowadzący szkołę, który uchwala tzw. regulamin wynagradzania nauczycieli. Sprawdź, jak uregulowane są zasady wynagradzania nauczycieli w szkołach samorządowych.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są składniki wynagradzania nauczycieli,
  • które składniki wynagradzania nauczycieli  przysługują każdemu nauczycielowi, które przysługują po spełnieniu określonych warunków, a których przyznanie zależy od uznania dyrektora szkoły,
  • co może uregulować organ prowadzący w uchwale w sprawie wynagradzania nauczycieli,
  • czy organ prowadzący może podwyższyć poziom wynagrodzenia tylko określonej grupie nauczycieli,
  • jakie regulacje nie powinny znajdować się w regulaminie wynagradzania nauczycieli;
  • czy dyrektor szkoły może samodzielnie przyznać podwyżki dla nauczycieli, którzy nie osiągają minimalnego wynagrodzenia za pracę w szkole.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql