MEN: Nie trzeba składać wniosku do CROD w sprawie każdego nauczyciela

Data publikacji: 5 września 2018 r.
Poleć znajomemu
MEN: Nie trzeba składać wniosku do CROD w sprawie każdego nauczyciela

Przed zatrudnieniem nauczyciela konieczne jest zweryfikowanie czy nie widnieje on w Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych (CROD). Nie oznacza to jednak, że w sprawie każdego kandydata do pracy należy występować z wnioskiem o udostępnienie informacji.

Wstępna weryfikacja za pomocą numeru PESEL

Procedura weryfikacji kandydata do pracy na stanowisku nauczyciela w Rejestrze rozpoczyna się o zalogowania na stronie www.strefasio.men.gov.pl w zakładce „Strefa dla zalogowanych” i sprawdzenie, czy numer PESEL osoby chcącej podjąć pracę znajduje się w bazie.

Wniosek o informację w CROD tylko, gdy PESEL jest w bazie

Jeśli numer PESEL nauczyciela znajduje się w bazie numerów PESEL CROD to na stronie pojawi się komunikat „Należy złożyć wniosek o udzielenie informacji z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych”. Tylko w takim przypadku dyrektor szkoły/placówki jest uprawniony do złożenia wniosku (za pomocą e-PUAP) do Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych w celu uzyskania informacji o rodzaju kary lub zawieszeniu w wykonywaniu czynności nauczyciela – wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej w komunikacie.

W przypadku braku aktywnego loginu lub hasła należy zwrócić się do CIE informacja tel.(22)1165100 lub [email protected]

Informację z CROD należy wygenerować w dniu podpisania umowy z nauczycielem

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że „informacja z rejestru jest aktualna tylko w dniu jej wydania lub wygenerowania z bazy numerów PESEL CROD, dlatego dyrektor szkoły/placówki generuje ww. informację w dniu podpisania z nauczycielem umowy o pracę”.

Źródło:

  • Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl)
Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel