MEN: Nie wycofamy się z obniżenia wieku obowiązku szkolnego

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 25 kwietnia 2013 r.
Poleć znajomemu

Niepubliczne przedszkola protestują przeciwko 6-latkom w szkołach, żądają takich samych dotacji, jak dla przedszkoli publicznych i możliwości bezwarunkowego przyjmowania 2-latków do przedszkoli. MEN nie wycofa się jednak z obniżenia wieku obowiązku szkolnego i zapewnia, że na 100% dotacji będą mogły liczyć także przedszkola niepubliczne.

Niepubliczne przedszkola protestują przeciwko 6-latkom w szkołach, żądają takich samych dotacji, jak dla przedszkoli publicznych i możliwości bezwarunkowego przyjmowania 2-latków do przedszkoli. MEN nie wycofa się jednak z obniżenia wieku obowiązku szkolnego i zapewnia, że na 100% dotacji będą mogły liczyć także przedszkola niepubliczne.

Przedszkola niepubliczne przeciw 6-latkom w szkołach

Przedszkola niepubliczne przeciwstawiają się reformie oświatowej, która przewiduje, że od 1 września 2014 r. wszystkie sześciolatki pójdą do szkoły. Stowarzyszenie Przedszkoli Niepublicznych uważa, że dzieci w tym wieku nie są gotowe na podjęcie nauki w szkole, a szkoły i pracujący w nich nauczyciele, wbrew zapewnieniom resortu edukacji, nie są przygotowane na przyjęcie dzieci sześcioletnich. Przedszkola niepubliczne żądają także, aby dotacja z budżetu gmin dla przedszkoli niepublicznych była taka sama, jak dla publicznych placówek, a nie - jak do tej pory - 75% jej wysokości. Przedszkola niepubliczne widzą w tym rozwiązaniu korzyść przede wszystkim dla rodziców, bowiem wyższa dotacja pozwoliłaby na obniżenie opłat za przedszkola niepubliczne. Stowarzyszenie postuluje także za tym, by dziecko 2-letnie mogło być przyjmowane do przedszkola. (rząd wycofał się z tego rozwiązania, o czym pisaliśmy w artykule „Dwulatek nie pójdzie do przedszkola”.

Przedszkola niepubliczne obawiają się, że po odejściu dzieci sześcioletnich do szkół będzie mniej dzieci ubiegających się o miejsce w przedszkolu. Tę lukę mogłyby choć częściowo wypełnić dzieci 2-letnie.
MEN: Planów nie zmienimy - 6-latki pójdą do szkoły, a dotacje będą większe

Odnosząc się do postulatów przedstawicieli przedszkoli niepublicznych, MEN informuje, że:

  • w projekcie tzw. ustawy przedszkolnej, przedszkola niepubliczne będą mogły otrzymywać dotacje w wysokości 100%, jeśli przyjmą takie same warunki rekrutacji i opłat dla rodziców, jakie obowiązują w przedszkolach publicznych. Projektowane regulacje umożliwią także funkcjonowanie przedszkoli niepublicznych na dotychczasowych zasadach.
  • do przedszkoli niepublicznych mogą i będą mogły być przyjmowane dzieci, które skończyły dwa i pół roku. Pozwalają na to już obecnie obowiązujące przepisy ustawy o systemie oświaty.
  • rząd nie wycofa się z decyzji o obniżeniu wieku obowiązku szkolnego od 1 września 2014 r.
  • planowane w tzw. ustawie przedszkolnej prawo czterolatka i trzylatka do wychowania przedszkolnego oraz obniżenie opłat za przedszkola pozwoli większości z nich na uczestniczenie w edukacji przedszkolnej od 3 lub 4 roku życia.
Ministerstwo wydaje się być zaskoczone protestem Stowarzyszenia Przedszkoli Niepublicznych, bowiem brało ono udział w pracach nad ustawą przedszkolną - już w październiku 2012 r. uczestniczyli w procesie konsultacji założeń do tej ustawy, a następnie otrzymali projekt ustawy do zaopiniowania.

Źródło:

  • strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl).
Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel