Związek Nauczycielstwa Polskiego o danych z SIO: ponad 6 tys. nauczycieli straciło pracę

Data publikacji: 15 listopada 2017 r.
Poleć znajomemu
Związek Nauczycielstwa Polskiego o danych z SIO: ponad 6 tys. nauczycieli straciło pracę

Minister edukacji przedstawiając najnowsze dane z Systemu Informacji Oświatowej, pominęła ważne informacje dotyczące zwolnień – zauważa ZNP. Podczas konferencji prasowej szefowa MEN nie odpowiedziała na pytanie o liczbę zwolnionych nauczycieli. A według danych z SIO pracę straciło 6.668 nauczycieli.

Nowe miejsca pracy – głównie w przedszkolach

Przedstawiając dane dotyczące bieżącego roku szkolnego, minister skupiła się przede wszystkim na informacji, że przybyło ok. 12 tysięcy etatów. Nie wyjaśniła jednak, że miejsc pracy przybyło przede wszystkim w przedszkolach, w których zostały dzieci 6-letnie, a samorząd ma obowiązek przyjąć do przedszkola wszystkie dzieci, również 3-, 4- i 5-letnie.

Resort edukacji nie przyznaje, że w wyniku reformy edukacji nauczyciele utracili pracę i będą ją tracić w czasie stopniowego likwidowania gimnazjów, czyli do 2019 r.

Tysiące nauczycieli bez pracy

Jak wskazuje ZNP, minister zaprezentowała ruch kadrowy w oświacie, posługując się wartością procentową, która nie pokazuje pełnego obrazu, w jakiej sytuacji są nauczycieli. Wskazano, że „odsetek nauczycieli, z którymi rozwiązano stosunek pracy wynosi 0,96%”. Odnosząc to do liczby pracujących nauczycieli, okazuje się, że pracę straciło 6.668 nauczycieli.

Z danych SIO wynika również, że z uprawnień emerytalnych skorzystało 6.564 nauczycieli, natomiast z uprawnień do świadczeń kompensacyjnych – 2.629 nauczycieli. Wynika z tego, że w kolejnych latach będzie również widoczny postępujący ruch kadrowy.

Źródło:

  • Strona internetowa Związku Nauczycielstwa Polskiego: www.znp.edu.pl
Opracowanie: Monika Fidler

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel