Dotychczas ze szczepień przeciwko koronawirusowi mogli skorzystać jedynie nauczyciele ewentualnie inni pracownicy pedagogiczni. To jednak zmieniło się 23 lutego 2021 r. Sprawdź kto z załogi szkoły jest obecnie uprzywilejowany w zakresie szczepień.
Większa liczba nauczycieli będzie mogła skorzystać ze szczepień. Dotyczy to między innymi nauczycieli będących w komisjach egzaminacyjnych.
W obliczu trwającej pandemii ustawodawca przewidział przedłużenie kadencji dyrektora szkoły. Co istotne, będzie to możliwe aż do końca roku szkolnego 2025/2026 – choć nie w każdym przypadku. Sprawdź, ile będzie mogła trwać kadencja dyrektora bez konieczności przeprowadzania konkursu.
Przedłużająca się pandemia rodzi frustracje, które mogą być odczuwane także przez pracowników szkoły. Wyrazem tego może być np. odmowa zakładania maseczki na terenie szkoły. Sprawdź, jak zareagować na taką sytuację
Trwają szczepienia nauczycieli i pracowników szkół przeciw koronawirusowi. Są to szczepienia dobrowolne. Przepisy zaś obligują do zwolnienia pracowników od pracy jedynie na szczepienia obowiązkowe. Sprawdź, na jakiej podstawie prawnej zwolnić pracowników szkoły na czas szczepień na COVID-19 oraz czy zachowają oni za ten czas prawo do wynagrodzenia.
Jaka jest podstawa prawna odwołania/zawieszenia zajęć w szkole w sytuacji, gdy większość nauczycieli po szczepieniu przeciw Covid-19 ma objawy poszczepienne? Nauczyciele w takiej sytuacji korzystają ze zwolnienia lekarskiego i ciężko jest dyrektorom zorganizować zastępstwa. Sprawdzamy, jakie działania może podjąć dyrektor.
Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane od dnia ustalenia rocznej oceny, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Poznaj szczegółową procedurę!
Poznaj warunki i tryb podwyższania oceny przewidywanej z zajęć edukacyjnych oraz podwyższania oceny przewidywanej zachowania w trakcie kształcenia na odległość.
Nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne zobowiązani są dokonać klasyfikacji rocznej i końcowej uczniów. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu. Poznaj szczegółowe kroki postępowania w przypadku nieklasyfikowania ucznia.
Zajmie ci to jedynie 2 minuty