Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Omówienia i porady

korona 5

Nauczanie domowe w czasie pandemii

W czasie pandemii rodzice mogą rozważać edukację domową dziecka. Sprawdzamy, czy w takiej sytuacji do wniosku o takie nauczanie konieczne jest dołączenie opinii porady psychologiczno-pedagogicznej.

Użyczenie sprzętu szkolnego uczniowi

Pytanie: Czy szkoła może pożyczyć lub pożyczać sprzęt szkolny uczniom?

dc0bf6e1ea8c4341125afb602a70cd8b1b3ce4de-xlarge(1)

Zamknięcie szkół i przedszkoli – co zrobić z przeterminowaną żywnością i niewykorzystanymi środkami pieniężnymi

W związku z zamknięciem szkół i przedszkoli produkty spożywcze znajdujące się w magazynach żywieniowych mogły stać się przeterminowane. Poza tym znaczna część środków przeznaczona na zakup produktów żywnościowych w wyniku zamknięcia mogła pozostać niewykorzystana Sprawdź, jak co w takiej sytuacji należy zrobić z żywnością, w przypadku której minął termin ważności do spożycia i niewykorzystanymi środkami pieniężnymi.

a80504bed9070746a69ef58c7f1b801ea99eb768-xlarge

Skuteczne doręczenie wypowiedzenia w czasie epidemii

Na czas epidemii koronawirusa zawieszone zostały przepisy o fikcji doręczenia pism za pośrednictwem poczty. Jeżeli nauczyciel nie odbierze wypowiedzenia wysłanego pocztą, dyrektor powinien podjąć alternatywne działania zmierzające do jego skutecznego doręczenia. Sprawdź, co można zrobić, by nie ryzykować sądowego przywrócenia do pracy nauczyciela z uwagi na niedoręczenie wypowiedzenia.

Konsultacje dla ucznia, którego rodzic pracuje za granicą – w kontekście pandemii COVID-19

Pytanie: Od 25 maja 2020 r. zorganizowane zostaną w szkole konsultacje dla ósmoklasistów. Rodzic jednego z uczniów pracuje za granicą, ale co tydzień ma bezpośredni kontakt z rodziną. Czy ten uczeń może uczestniczyć w konsultacjach organizowanych w szkole?

koronawirus top

Przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora – czy wymaga posiadania aktualnej oceny pracy

Dyrektorzy szkół, których kadencja kończy się w roku szkolnym 2019/2020 mogą liczyć na przedłużenie powierzenia tego stanowiska do 31 sierpnia 2021 r. Wątpliwości budzi to, czy w takiej sytuacji warunkiem kontynuacji sprawowania funkcji dyrektora szkoły jest co najmniej bardzo dobra ocena pracy. Poznaj opinię Eksperta w tej sprawie.

AdobeStock_334583027

Ponowne otwarcie szkół – od A do Z (aktualizacja)

Resort edukacji przewidział możliwość realizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych w szkołach, począwszy od 25 maja 2020 r. Przewidziana zostanie również nowa forma wsparcia dla uczniów, tj. konsultacje indywidualne lub w małych grupach. Rozwiązania te mają być stosowane przynajmniej do 7 czerwca. Tak wynika z nowelizacji rozporządzeń przyjętych na czas pandemii. Podsumujmy, co wiemy na temat organizacji pracy szkół w najbliższych tygodniach.

Praca zdalna nauczycieli po otwarciu przedszkoli

Pytanie: Czy nauczycielowi przedszkola prowadzącemu zajęcia opiekuńcze stacjonarne można zlecić jeszcze pracę zdalną?

Dezynfekcja w przedszkolu – jak często

Pytanie: Jak często należy dezynfekować w przedszkolu zabawki, toalety , włączniki, klamki, powierzchnie płaskie w okresie pandemii?

f806e16b0b3d1b4fa1d5b27651b027a7f2d1f59a-xlarge(1)

Kto ustala terminy egzaminu poprawkowego i sprawdzianu w okresie pandemii

Przepisy obowiązujące w okresie pandemii nakazują dyrektorowi ustalenie warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, egzaminu semestralnego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności. Sprawdź, czy dotyczy to również terminów egzaminu i sprawdzianu.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel