Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Omówienia i porady

Kiedy można prowadzić zajęcia sportowe stacjonarnie w szkole

Kiedy można prowadzić zajęcia sportowe stacjonarnie w szkole

Po przywróceniu możliwości prowadzenia niektórych zajęć sportowych stacjonarnie w szkole, powstają wątpliwości, jakich zajęć i szkół dotyczą nowe wytyczne. Czy możliwe jest np. prowadzenie zajęć stacjonarnych z wychowania fizycznego w klasie, która realizuje sportowy program innowacyjny. Sprawdzamy, co na to przepisy.

Na jakich zasadach dyrektor szkoły może wynająć halę sportową

Na jakich zasadach dyrektor szkoły może wynająć halę sportową

Dyrektor szkoły może wynająć/użyczyć halę sportową, bo przepisy ustanawiające określone ograniczenia, nakazy i zakazy dopuszczają w obecnej sytuacji epidemicznej prowadzenie działalności sportowej w obiektach sportowych, po spełnieniu określonych przepisami warunków. Sprawdzamy, o jakie warunki chodzi.

(I)	Czy specjalista może pracować zdalnie w przedszkolu

Czy specjalista może pracować zdalnie w przedszkolu

W przedszkolu w okresie pandemii nauczyciele wychowania przedszkolnego świadczą pracę stacjonarną z dziećmi w placówce. Z drugiej strony specjaliści dodatkowo zatrudnieni w przedszkolu (np. logopeda, psycholog i inni) mogliby świadczyć pracę zdalną z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - PPP, KS, WWR. Sprawdzamy, czy takie rozwiązanie jest możliwe

Wyjaśniamy 5 wątpliwości związanych z nowym terminem ferii i klasyfikacją uczniów

Wyjaśniamy 5 wątpliwości związanych z nowym terminem ferii i klasyfikacją uczniów

Planowane przeniesienie wszystkich terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021 na jeden termin 4-17 stycznia 2021 r. zostało usankcjonowane rozporządzeniem MEiN z 27 listopada 2020 r. Oznacza to, że w wielu szkołach termin klasyfikacji śródrocznej wypadnie w trakcie ferii zimowych. Jak więc prawidłowo przeprowadzić klasyfikację uczniów, kiedy trzeba dokonać zmian w statutach – na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

(I)	Praca podczas izolacji – na jakich zasadach

Praca podczas izolacji – na jakich zasadach

Nie zawsze zakażenie koronawirusem uniemożliwia wykonywanie pracy zdalnej. Pracownik, w tym nauczyciel, może bowiem chorować bezobjawowo. Ewentualnie objawy mogą być mało nasilone. W takich przypadkach przepisy prawa nie stanowią przeszkody dla wykonywania pracy zdalnej. Nie oznacza to jednak, że do takiej pracy pracownik może być zmuszony. Warto też rozważyć, jakie ma to konsekwencje płacowe.

Ekwiwalent za odzież roboczą w czasie nauki zdalnej

Pytanie: Czy nauczycielom, którzy pracują zdalnie z domu, należy wypłacać ekwiwalent za odzież roboczą?

Czy w czasie pandemii dziecko z nauczaniem domowym może być włączone w edukację zdalną

Czy w czasie pandemii dziecko z nauczaniem domowym można włączyć w edukację zdalną

Nauczanie zdalne stało się pod pewnymi względami podobne do spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą. Dzieci i młodzież i tak przebywają w domu, dlatego też coraz częściej widać, że dzieci z tzw. edukacją domową są włączane do nauczania zdalnego z klasą. Czy to prawidłowa praktyka? Odpowiedzi poszukamy w przepisach.

Kwarantanna – czy konieczne badanie kontrolne

Kwarantanna – czy konieczne badanie kontrolne

Obowiązek poddania się kwarantannie traktuje się na równi z niezdolnością do pracy z powodu choroby, ale tylko w przypadku niemożności wykonywania pracy podczas tej kwarantanny. Rodzi się zatem pytanie, czy taka kwarantanna, która potrwa dłużej niż 30 dni, wymaga skierowania pracownika szkoły na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy.

21 pytań i odpowiedzi – wszystko o dofinansowaniach dla nauczycieli

21 pytań i odpowiedzi – wszystko o dofinansowaniach dla nauczycieli

Do 7 grudnia nauczyciele mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupów sprzętu, oprogramowania i usług niezbędnych do zdalnej. Dofinansowania w kwocie do 500 zł na osobę zostaną wypłacone nauczycielom do 31 grudnia? Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Jaka jest w tym rola dyrektora? Co może być objęte refundacją? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w temacie tygodnia.

Kontynuacja nauki zdalnej i jeden termin ferii – nowe wytyczne dla oświaty

Kontynuacja nauki zdalnej i jeden termin ferii – nowe wytyczne dla oświaty

Do świąt Bożego Narodzenia kontynuowana będzie nauka zdalna dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Natomiast ferie zimowe w całym kraju będą w jednym terminie, ale bez możliwości wyjazdów na zimowiska. Tak wyglądają najnowsze wytyczne dla szkół!

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Zajmie ci to jedynie 2 minuty

wiper-pixel