W bieżącym roku szkolnym szkoły i przedszkola mogą przesłać projekt arkusza organizacyjnego do zaopiniowania, wraz z załącznikami zawierającymi dane osobowe, za pomocą e-doręczeń. Czy wysyłanie dokumentów poprzez e-doręczenia jest bezpieczne? Co z wymogami RODO i ochroną dokumentów? Sprawdzamy w artykule.
Inwentaryzację przeprowadza się w celu ustalenia rzeczywistej ilości i wartości składników majątkowych używanych przez jednostkę oświatową. Ważne, aby ewentualne błędy występujące w czasie inwentaryzacji ograniczyć do minimum. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przygotowując się w szkole do inwentaryzacji za 2024.
Samorząd uczniowski to jeden z organów szkoły. Czy może on prowadzić na terenie szkoły sprzedaż kanapek dostarczanych do szkoły przez firmę zewnętrzną? Sprawdzamy, czy istnieje taka możliwość.
W związku z wojną na Ukrainie wzrosło zainteresowanie Wojskową Obroną Terytorialną. Zbiegło się to w czasie z wejściem w życie nowych przepisów dotyczącymi WOT przewidzianymi w ustawie o obronie Ojczyzny. Dowiedz się, jak udzielić pracownikowi szkoły urlopu bezpłatnego na czas służby w WOT, jakie świadczenia wypłacać oraz czy można zwolnić z pracy pracownika wezwanego do odbycia tej służby.
Przepisy rozporządzenia MEiN z 8 lutego 2022 r. nie uzależniają dopuszczalności wnioskowania o dofinansowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych od liczby uczniów w szkole. Każda szkoła podstawowa, niezależnie od liczby uczniów, może wnioskować o dodatkowe zajęcia specjalistyczne.
Dyrektor ma jedynie kilka dni na zaplanowanie dodatkowych zajęć specjalistycznych. Informację o liczbie godzin tych zajęć należy bowiem przekazać do organu prowadzącego. Termin na przekazanie tej informacji upływa już 21 lutego 2022 r. Plany te muszą uwzględniać sposób przydziału dodatkowych zajęć specjalistycznych nauczycielom. Sprawdź, jak to zrobić.
Nauczyciel nie może odmówić udostępnienia wizerunku uczniom, podobnie jak nie ma prawa odmówić jego udostępnienia uczniom danej klasy w czasie nauki stacjonarnej. Nie oznacza to jednak, że ten wizerunek nie podlega ochronie. Sprawdź, w jakim zakresie obowiązuje ochrona wizerunku nauczyciela w czasie nauki zdalnej.
Obecna fala pandemii COVID-19 niesie za sobą rekordowe liczby zakażeń. Oznacza to większą niż zwykle liczbę nauczycieli i pracowników niepedagogicznych w kwarantannie i izolacji. Nie zmienia tego nawet fakt złagodzenia regulacji dotyczących kwarantanny. Jak rozliczać pracownika szkoły w czasie kwarantanny lub izolacji? Na jakich zasadach może on wykonywać pracę zdalną? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w artykule.
Nie można mówić o ograniczeniu prawa do nauki ucznia, w sytuacji gdy istnieje prawny obowiązek poddania się kwarantannie lub izolacji w związku z COVID-19. Dyrektor szkoły ma obowiązek wykonać zalecenia organów państwowej inspekcji sanitarnej. A co w takim razie z danymi osobowymi przekazywanymi do Sanepidu? Sprawdzamy w artykule.
Pytanie: Czy można wypowiedzieć stosunek pracy pracownikowi szkoły, który obecnie przebywa w izolacji? Zwolnienie pracownika następuje z przyczyn leżących po stronie szkoły.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty